Gaz będzie tańszy

Biznes
Gaz będzie tańszy
Pixabay.com

Na razie jednak nie wiadomo o ile. Trwają negocjacje z Gazpromem - informuje dziennik "Parkiet". Obniżka cen na rynku wynika z chęci sprzedaży przez Rosję większej ilości gazu niż dotychczas, a swój plan chce zrealizować poprzez obniżkę cen. Na niższe ceny mogą liczyć także odbiorcy końcowi.

W przyszłym roku Rosja będzie sprzedawać gaz do UE po 199 dolarów za m sześc. - wynika z najnowszych prognoz rosyjskiego ministerstwa gospodarki. Jeśli te szacunki się potwierdzą, cena będzie najniższa od co najmniej 12 lat. Prognozy dotyczące tego roku mówią o 238-250 dolarów za 1 tys. m sześc.


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczy na korzystne ceny, ale konkrety na razie nie są znane. Trwają negocjacje.
- Dziś nie wiemy, jak zakończą się negocjacje i jaki rabat uzyska PGNiG. Niezależnie od tego każda obniżka będzie dobra dla odbiorców w Polsce - powiedział analityk Haintong Banku Łukasz Jańczak. Przypominając, że jeszcze dwa lata temu płaciliśmy Rosjanom około 500 dolarów za 1 tys. m sześc. 


Analityk DM BZ WBK Tomasz Kasowicz powiedział gazecie "Parkiet": - Prezes Urzędu Regulacji  Energetyki, który uchwala w Polsce taryfy na gaz, zapewne uzyskany przez firmę [PGNiG - red.] od Rosjan rabat przełoży szybko na obniżkę cennika dla końcowych odbiorców.

 

Parkiet

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze