Aktorzy w roli kieszonkowców. W Łodzi rusza kampania "Bądź czujny! Kieszonkowcy nie śpią"

Polska

Po raz drugi ruszyła kampania łódzkiego MPK i policji, która ma uczulić mieszkańców na złodziei grasujących w środkach komunikacji miejskiej. W tym roku do akcji włączyli się aktorzy, którzy imitowali zachowania kieszonkowców i ich ofiar.

- Pasażerowie mogą zobaczyć już na przystanku, jak kieszonkowcy się zachowują. Do współpracy z policją zostali zaproszeni aktorzy z Teatru Muzycznego, Teatru Powszechnego oraz Teatru Wielkiego - zaznaczył Sebastian Grochala, rzecznik łódzkiego MPK.

 

Artyści biorący udział w akcji mają specjalne maski à la Zorro przykuwające uwagę pasażerów, którzy obserwują, co robią aktorzy. - Ci zachowują się tak jak kieszonkowcy, czyli wsiadają do pojazdu, wypatrują ofiarę, sprawdzają jej czujność, a następnie dokonują kradzieży - wyjaśniał Grochala.
 
Jeden z aktorów wcielał się w rolę pokrzywdzonego, a dwaj pozostali wykorzystując typowe techniki działania kieszonkowców dokonywali kradzieży kieszonkowej. Po zakończeniu inscenizacji pasażerom wręczane były ulotki dotyczące zagrożeń i sposobów pozwalających na ich uniknięcie. Całe wydarzenie rejestrowane było poprzez kamery, a ze sporządzonych nagrań powstanie film profilaktyczny.


Policja zwraca uwagę, że aby doszło do kradzieży, wystarczy trzymanie portfela w widocznym miejscu i chwila zamyślenia. - Teraz, kiedy mamy ubrane grube kurtki, złodziejowi łatwiej się zbliżyć, otrzeć, udawać osobę nietrzeźwą, która właśnie gdzieś się potknęła - podkreśliła Joanna Kącka z łódzkiej policji.

 

W ubiegłym roku łódzkie przedsiębiorstwo komunikacji wspólnie z funkcjonariuszami Policji również przeprowadziło akcję w tramwajach polegającą na imitowaniu zachowań kieszonkowców. Wtedy pasażerowie znajdywali na swoich niezabezpieczonych plecakach i niedopiętych torebkach specjalne naklejki. Kampania przyniosła wymierny skutek w postaci zmniejszonej ilości kradzieży w tramwajach i autobusach łódzkiego MPK.

 

Polsat News, mpk.lodz.pl

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie