W Azji zatrzęsła się ziemia. Co najmniej 180 ofiar śmiertelnych

Świat
W Azji zatrzęsła się ziemia. Co najmniej 180 ofiar śmiertelnych
PAP/EPA

Wstrząsy nawiedziły głównie Afganistan i Pakistan, ale były odczuwalne również w kilku krajach na południu Azji – donosi agencja Associated Press. W Kabulu zakołysały się budynki, wstrząsy były odczuwalne w Islamabadzie. Są ofiary śmiertelne.

Ziemia zatrzęsła się  z siłą 7,6 w skali Richtera - podaje Reuters powołując się na amerykańską służbę geologiczną USGS. Epicentrum znajdowało się w Hindukuszu w północno-wschodnim Afganistanie. Wciąż nadchodzą informacje o ofiarach. W Afganistanie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 25, a ponad 50 osób odniosło obrażenia. Co najmniej 12 uczennic zginęło w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika. Ponad 30 dziewcząt odniosło obrażenia; zawieziono je do szpitala w Talukanie.


Z północno-wschodniego Pakistanu nadeszły informacje o co najmniej 147 ofiarach śmiertelnych. Ostateczna liczba ofiar może być znacznie większa; bilans jest na razie niepełny z powodu trudności w dotarciu do terenów objętych trzęsieniem. W prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) zawaliło się wiele domów. Co najmniej 200 osób odniosło obrażenia. W Islamabadzie przerwano nadawanie programów telewizyjnych. Premier Nawaz Sharif wezwał służby do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, by przyjść z pomocą poszkodowanym. Pakistańskie media twierdzą, że ofiar śmiertelnych są "dziesiątki".


W Afganistanie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia wzrosła co najmniej do 33 osób, a rannych jest ponad 200. W prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika podczas trzęsienia, zginęło 12 uczennic, a 42 odniosły obrażenia.
W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.


W kwietniu br. trzęsienie ziemi o sile 7,8 z epicentrum w Nepalu spowodowało śmierć ok. 9 tys. ludzi. W październiku 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w północnym Pakistanie zabiło ok. 75 tys. osób.

 

Reuters, AP, PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie