PKW: po godz. 18:00 informacja, kto przekroczył próg wyborczy

Polska

- Pierwsze protokoły głosowania w niedzielnych wyborach już są w komisji - poinformował przed południem szef PKW Wojciech Hermeliński. Zapowiedział, że już dziś wieczorem poznamy partie, którym udało się wejść do Sejmu.

- Do Państwowej Komisji Wyborczej zaczęły wpływać pierwsze protokoły składane przez okręgowe komisje wyborcze.  – wyjaśniał Hermeliński.

 

Kiedy wszystkie protokoły zostaną zaakceptowane przez PKW, okręgowe komisje wyborcze przystąpią do sporządzenia wykazów posłów i senatorów. - Wtedy przystąpią do dzielenia mandatów. Dopiero jutro przywiozą nam już ostateczne protokoły papierowe i dopiero w oparciu o te protokoły będziemy mogli podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu i do Senatu – wyjaśniał Hermeliński. Jak zaznaczył - na razie komisja nie dopatrzyła się żadnych błędów.

 

Po godz. 18:00 PKW zapowiada konferencję, na której oficjalnie poznamy partie, które weszły do Sejmu. Konferencję będzie transmitować Polsat News.


Według sondażu late poll Ipsos w niedzielnych wyborach zwyciężyło PiS z poparciem 37,7 proc. wyborców. Partia ta zdobyła prawdopodobnie 232 mandaty w Sejmie i będzie mogła samodzielnie stworzyć rząd. PO uzyskała 23,6 proc. głosów, co przełoży się na 137 mandatów poselskich. Trzeci wynik - 8,7 proc. - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów. Do Sejmu wejdzie też .Nowoczesna Ryszarda Petru, z wynikiem 7,7 proc. (30 posłów) i PSL - 5,2 proc. (18 posłów). Jeden mandat w Sejmie przypadnie mniejszości niemieckiej. Według sondażu frekwencja wyniosła 51 proc.

 

PAP, Polsat News

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie