MSW nauczy urzędników zwalczania korupcji

Polska
MSW nauczy urzędników zwalczania korupcji
pixabay.com/jarmoluk

Resort spraw wewnętrznych chce szkolić swoich kontrolerów, aby skuteczniej walczyli z nadużyciami w administracji. Ministerstwo ogłosiło właśnie konkurs na przeprowadzenie wykładów i warsztatów - informuje "Rzeczpospolita".

Pracownicy ministerstwa zostaną przeszkoleni, aby w przyszłości wychwycać niezgodne z prawem zachowania urzędników. Podczas serii spotkań dowiedzą się m.in. jakie są symptomy zjawisk korupcyjnych, gdzie są obszary największego ryzyka, jak wskazać działania nieetyczne i przejawy konfliktu interesów. Ponadto pracownicy MSW mają otrzymać specjalnie opracowane druki materiałów szkoleniowych i poszkoleniowych.

 

– Szkolenia obejmą 50 osób. Organizujemy je w ramach rządowego programu ds. przeciwdziałania korupcji - powiedziała Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Każde ze szkoleń potrwa 2 dni. - Chodzi o poszerzenie warsztatowych umiejętności naszych kontrolerów i audytorów wewnętrznych - podkreśla rzeczniczka.

 

Urzędnicy mają zostać przeszkoleni najpóźniej do 4 grudnia. Resort przeznaczył na ten cel 27,6 tys. zł. Seria wykładów i warsztatów poświęconych zwalczaniu korupcji, to element rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014–2019.


Dotychczasowa profilaktyka szwankuje


W zeszłym roku, co trzecia sprawa prowadzona przez CBA dotyczyła korupcji w samorządach. Jest to sygnał, że mimo dość skutecznego ścigania przypadków nadużyć, wciąż trudno jest im zapobiegać.

 

Eksperci twierdzą, że same szkolenia nie są wystarczające. Ich zdaniem, aby zmniejszyć liczbę przypadków naruszeń administracyjnych, należy wprowadzić m.in. zmiany w oświadczeniach majątkowych oraz ograniczyć immunitet chroniący przed ściganiem za przestępstwa korupcyjne.

 

Rzeczpospolita

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie