Gianni Infantino włącza się do walki o przewodnictwo w FIFA

Sport
Gianni Infantino włącza się do walki o przewodnictwo w FIFA
PAP/EPA

Sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino będzie ubiegał się o stanowisko szefa FIFA. Kandydaturę Szwajcara wystawiła Europejska Unia Piłkarska. Wcześniej, też w poniedziałek, swoją kandydaturę zgłosił prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej szejk Salman Bin Ebrahim Al Khalifa z Bahrajnu. Wybory zaplanowane są na 26 lutego 2016 roku, a termin zgłoszeń upływa w poniedziałek 26 października.

Decyzja Gianniego Infantino jest niespodzianką, gdyż dotąd popierał on prezydenta UEFA Michela Platiniego, który uwikłany jest w aferę korupcyjną i został zawieszony przez Komisję Etyki FIFA.

 

Podobnie sprawa wygląda z kandydaturą Al Khalify, który także miał oddać głos na Platiniego. Jeszcze w sierpniu szejk Bahrajnu widział w byłym graczu Juventusu "przywódcę mądrego, umiejętnie kierującego federacją". - Musimy przywrócić stabilność organizacji. Pan Platini takie cechy posiada, ma ambitną wizję odnowienia FIFA - mówił Al Khalifa. Jego obecne zdanie na temat kandydatury Francuza nie jest znane. 

 

Oprócz Infantino, Platiniego i Al Khalify, o schedę po Blatterze ubiegają się: jordański książę Ali bin Al-Hussein, południowoafrykański biznesmen i polityk, w przeszłości działacz na rzecz walki przeciw apartheidowi Tokyo Sexwale, były sekretarz generalny FIFA Jerome Champagne oraz były piłkarz Trynidadu i Tobago David Nakhid.

 

Wybory w cieniu afery

 

Wybory w lutym 2016 to efekt afery korupcyjnej. FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z prokuraturą amerykańską - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty. Sprawa dotyczyła możliwych nadużyć przy wyborze gospodarzy mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera.

 

Jednak Blatter, naciskany przez media, opinię publiczną i innych działaczy, zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. Wtedy zostanie wybrany jego następca.

 

Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA, ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa, który jest podejrzany m.in. o niewłaściwe zarządzanie majątkiem organizacji.

 

Prokurator generalny poinformował również, że Blatter mógł przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) Platiniemu. Obaj zostali zawieszeni na 90 dni przez Komisję Etyki FIFA. Jeśli sankcje FIFA wobec Platiniego zostaną przedłużone, nie będzie mógł startować w wyborach na szefa FIFA.

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie