437 tys. osób ze 138 krajów zarejestrowało się już na ŚDM w Krakowie

Polska
437 tys. osób ze 138 krajów zarejestrowało się już na ŚDM w Krakowie
PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Chęć uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie zadeklarowało już ponad 2 tys. grup z całego świata. Swoje kandydatury na wolontariat krótkoterminowy zgłosiło natomiast ponad 4 tysiące młodych ludzi. Oprócz Polaków są wśród nich m.in. Litwini, Malezyjczycy, Nigeryjczycy czy Chińczycy.

Biuro prasowe ŚDM Kraków 2016 poinformowało, że część zarejestrowanych grup przeszła już do kolejnej fazy zapisów, gdzie wybierają typ preferowanego pakietu pielgrzyma, czyli usług, z jakich chcieliby skorzystać podczas pobytu w Krakowie. Grupy zgłaszane są m.in. przez Episkopaty z poszczególnych krajów, zakony i zgromadzenia, wspólnoty czy Diecezjalne Centra Przygotowań.

 

Trwa również przyjmowanie zgłoszeń - indywidualnych oraz od organizacji - na wolontariat medyczny. Zabezpieczenie medyczne odbywać się będzie trzypoziomowo. Pierwszy poziom będzie stanowił system ratownictwa medycznego województwa i państwa (bazujący na sieci szpitali Krakowa i regionu), drugi - sieć organizacji paramedycznych i trzeci - wolontariusze.

 

Niektórzy wolontariusze są już w Polsce

 

Przy Komitecie Organizacyjnym działa 20 wolontariuszy długoterminowych, którzy spędzą w Krakowie rok. Osoby z Brazylii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Włoch, Kanady, Francji i Niemiec pomagają przy tłumaczeniach, rejestracji, przy obsłudze strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Rozpoczęła się też rekrutacja kolejnych zagranicznych wolontariuszy, którzy przyjadą do Krakowa na początku 2016 r.

 

Komitet Organizacyjny ŚDM tworzy bazę miejsc zakwaterowania pielgrzymów. Zgodnie z ideą spotkań młodzieży, głównym miejscem noclegowym mają być domy mieszkańców Krakowa. Organizatorzy poinformowali również, że podpisane zostały umowy z krakowskimi szkołami, które są skłonne udostępnić swoje pomieszczenia na nocleg dla pielgrzymów.

 

Trwają prace nad teledyskiem do hymnu ŚDM

 

Po październikowej premierze spotu reklamującego Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na premierę czeka teledysk do polskiej wersji Hymnu ŚDM Kraków 2016 "Błogosławieni miłosierni". Ma to nastąpić w listopadzie - wtedy zostaną także zaprezentowani ambasadorzy ŚDM ze świata kultury, mediów i sportu. 31 października będzie gotowa wersja beta aplikacji mobilnej dla pielgrzymów. Testerami aplikacji przeznaczonej na system Android będą wolontariusze.

 

Powstał też multimedialny projekt "Minuta z ŚDM" - wolontariusze międzynarodowi realizują krótkie filmy z informacjami o działalności Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016; później są one emitowane w mediach społecznościowych ŚDM.

 

Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi. Poprzednio nasz kraj gościł młodych w 1991 r. w Częstochowie.

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie