Wybory samorządowe na Ukrainie

Świat
Wybory samorządowe na Ukrainie
Polsat News

Ukraińcy wybierają dziś swoich reprezentantów lokalnych. Wybory nie odbędą się jednak na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Problemy wystąpiły także w innych regionach. Nie otwarto 237 spośród prawie 30 tysięcy lokali wyborczych, co oznacza, że w kilku miejscowościach głosowanie zostało zerwane.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Obecne na miejscu media donoszą, że ludzie przychodzą do lokali wyborczych, jednak nie ma w nich kart do głosowania. Nie przyjęła ich miejska komisja wyborcza ze względu na błędy w druku i brak kontroli nad ich nakładem. Sytuacja ta dotyczy wszystkich 205 lokali wyborczych w Mariupolu.

 

Prezydencki Blok Petra Poroszenki o zerwanie głosowania oskarżył Blok Opozycyjny, wywodzący się z Partii Regionów zbiegłego w ub. roku do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

Ukraińskie MSW poinformowało, że wybory nie odbędą się również w 30 lokalach w Krasnoarmijsku na północny zachód od Doniecka. Tutaj także przyczyną są błędy w kartach do głosowania. W kilku innych miejscowościach lokale wyborcze nie zostały otwarte m.in. z powodu braku urn do głosowania i błędów proceduralnych.

 

Sprawdzian dla prezydenta Poroszenki

 

Ekipa prezydenta Petra Poroszenki traktuje wybory jako sprawdzian poparcia dla swojej polityki, zaś jej przeciwnicy liczą, iż otworzą one drogę do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.


W kampanii, która poprzedzała wybory, hasła związane z planami działalności polityków na szczeblu lokalnym przyćmiła debata o charakterze ogólnonarodowym. Główni kandydaci więcej mówili w niej o obronności, integracji z UE i NATO, opłatach komunalnych i płacach niż o problemach konkretnej dzielnicy czy wsi.


- Te wybory nie są dyskusją na temat samorządu lokalnego. Kampania skoncentrowała się przede wszystkim na problemach rozwoju państwa, a nie na tym, co dotyczy ścisłych kompetencji samorządów - mówi kijowski politolog Wołodymyr Horbacz.


Obserwatorzy wskazują, że choć w obecnych wyborach zdarzają się przypadki "kupowania" głosów m.in. za pomocą wręczanych wyborcom paczek żywnościowych, nie widać w nich, jak w poprzednich latach, wykorzystywania aparatu państwowego.

 

Kampania pełna emocji


Dwie zeszłoroczne kampanie wyborcze na Ukrainie toczyły się w cieniu wojny  z prorosyjskimi separatystami w Donbasie i obaw przed otwartą agresją Rosji. Dotyczyło to zarówno wyborów prezydenckich, jak i parlamentarnych. Obecna kampania odbywa się w bardziej komfortowych warunkach, jednak i ona jest pełna emocji.


- Dzisiejsze  wybory lokalne przez wielu traktowane są jako wotum nieufności wobec obecnych władz. Jeśli Poroszenko odniesie w nich porażkę, to inne siły, nawet te, które są dziś z nimi w koalicji, a za którymi często stoją interesy klanów oligarchicznych, będą żądały nowych wyborów parlamentarnych na wiosnę. Jeśli Poroszenko zdobędzie przewagę, wcześniejszych wyborów nie będzie - podkreśla Horbacz.


Jedną z głównych obaw jest strach przed powrotem do władzy ludzi związanych z byłym, zbiegłym z kraju do Rosji, prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Ubiegają się oni o mandaty na szczeblu lokalnym pod flagami Bloku Opozycyjnego, który jest spadkobiercą Partii Regionów Janukowycza. Startują jednak także w barwach mniejszych, często zupełnie nowych ugrupowań.

 

Gorąca walka w dużych miastach


Eksperci przewidują, że jednym z najbardziej gorących momentów tych wyborów będzie walka o stanowiska merów największych miast, którzy zgodnie z przyjętym w lipcu nowym prawem wyborczym będą wybierani w dwóch turach.


W Kijowie o reelekcję ubiega się Witalij Kliczko, który należy do obozu prezydenta Poroszenki i który, jak wskazują sondaże, może zachować swój gabinet w ratuszu. Jednym z tych jego konkurentów, którzy są najbardziej widoczni na bilboardach i w reklamach jest Serhij Dumczew, człowiek kojarzony z ekipą Janukowycza.


Zacięta walka o fotel mera oczekiwana jest w Dniepropietrowsku, którym nieformalnie rządzi skłócony z Poroszenką oligarcha Igor Kołomojski. Jego kandydatem na mera jest Borys Fiłatow, który konkuruje tu z również wywodzącym się z Partii Regionów Ołeksandrem Wiłkułem.


Oddzielnym problemem jest to, że wybory nie odbędą się na terenach zajętych przez separatystów w Donbasie. Władze ukraińskie wyjaśniają, że nie można tam przeprowadzić głosowania, gdyż terytoria te nie znajdują się pod kontrolą Kijowa. Oświadczają, że zgodzą się na wybory jedynie pod warunkiem, że Donbas opuszczą rosyjskie wojska i że wybory odbędą się w zgodzie z ukraińskim prawem. Separatyści z tzw. republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, na razie się na to nie zgadzają, jednak twierdzą, że gotowi są do wyborów samorządowych w przyszłym roku.


Startuje ponad 130 ugrupowań


W wyborach samorządowych startuje ogółem ponad 130 ugrupowań, jednak według różnych sondaży na pierwsze miejsca może liczyć partia Solidarność Poroszenki, Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko oraz Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego. Na początku października w badaniu przeprowadzonym przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii pierwszą pozycję zdobyła Batkiwszczyna, na którą gotowych było głosować 19,5 proc. respondentów. Ugrupowanie Poroszenki cieszyło się wówczas 18-procentowym poparciem, zaś Samopomoc zdobyła 14,9 proc. głosów. Wysoko uplasował się Blok Opozycyjny, na który chciało głosować 11,6 procent.


Niedzielne wybory będą odbywały się zgodnie z przyjętą w lipcu nową ustawą o wyborach samorządowych. Przewiduje ona m.in., że wybory deputowanych (radnych) rad wiejskich zostaną przeprowadzone w systemie większościowym. Rady obwodowe, miejskie i rejonowe (powiatowe) będą wyłaniane w systemie proporcjonalnym.

 

PAP, Polsat News 

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie