PKW wyjaśnia, jak nie popełnić błędu podczas wyborów

Polska
PKW wyjaśnia, jak nie popełnić błędu podczas wyborów
PAP

- W przypadku kandydatów do Sejmu wybieramy tylko jedną listę i tylko jedną osobę z tej listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów spowoduje, że nasz głos będzie nieważny - powiedziała sekretarz PKW Beata Tokaj.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że w lokalu wyborczym głosujący otrzymają dwie karty do głosowania: do Sejmu w formie białej książeczki, a do Senatu w formie pojedynczej, żółtej kartki.


W książeczce z kandydatami do Sejmu, na pierwszej, tytułowej stronie, jest instrukcja głosowania. Na drugiej stronie jest spis treści, w którym wymienione są wszystkie komitety wyborcze zawarte w karcie. Na dalszych stronach znajdować się będą listy kandydatów do Sejmu z poszczególnych komitetów. - Głos można oddać tylko na jednego kandydata na posła - powiedziała sekretarz PKW Beata Tokaj. Głos oddaje się stawiając znak X przy nazwisku kandydata.


W wyborach do Senatu głosujemy także tylko na jedną osobę - stawiając znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora.


Pamiętajmy o dowodzie tożsamości


Obie karty do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej. Lokale wyborcze będą otwarte w od g. 7:00 do 21:00. - Idąc do lokalu pamiętajmy, aby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja - wyjaśniła Beata Tokaj.


Posłów wybieramy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Wielkość okręgów wyborczych waha się od 7 do 19 mandatów. Do obsadzenia jest 460 miejsc w Sejmie, a przydział odbywa się przy użyciu metody d'Hondta. Próg wyborczy wynosi 5 proc. dla pojedynczych komitetów wyborczych, a 8 proc. dla koalicji wyborczych.


Wybory do Senatu odbywają się w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że do Izby Wyższej dostanie się tylko zwycięzca głosowania w danym okręgu.

 


Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Wybory odbywają się w ponad 27 tys. obwodach głosowania. Głosować będą także wyborcy za granicą.

 

PAP

 

 

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie