Wystąpienie premier Kopacz: pokażmy, że umiemy świętować naszą wolność

Polska

Premier Ewa Kopacz w piątek w związku z niedzielnymi wyborami parlamentarnymi wygłosiła orędzie. Szefowa rządu zaapelowała do Polaków o udział w niedzielnym "święcie demokracji".

Szanowni państwo, Polska to wolny i demokratyczny kraj. Na Polskę patrzy się dziś z uznaniem. Wzbudzamy zainteresowanie świata nie dramatycznymi wydarzeniami, jak w przeszłości, ale naszymi sukcesami i rosnącym znaczeniem. Zwłaszcza dziś, w przededniu wyborów, świat i Europa przyglądają nam się szczególnie uważnie. Jako premier polskiego rządu zobowiązana jestem przypominać i namawiać do spełnienia obywatelskiego obowiązku, jakim jest udział w wyborach. Zamiast obowiązku wolę jednak mówić o święcie i gorąco państwa namawiam, żebyście tak do możliwości głosowania podeszli. Bo wybory są świętem i świadectwem naszej wolności..

 

Polska: Jeden z liderów Europy

 

- To od wyborów zaczęło się wszystko w 1989 roku. Mówiliśmy wtedy: dajcie nam Polakom wolność i czas, a zobaczycie, jakie państwo zbudujemy. I zbudowaliśmy. Jesteśmy jednym z liderów Europy. Mamy ósmą gospodarkę w Unii i 21. na świecie. Spełniamy wszystkie europejskie standardy demokracji. Szanujemy mniejszości narodowe, a swoboda mediów jest większa, niż w niektórych tzw. starych demokracjach. Dziś, kiedy jakiś kraj zyskuje niepodległość, albo zaczyna się reformować, za wzór stawia mu się właśnie Polskę jako symbol sukcesu - chwaliła osiągnięcia ostatnich 25 lat Kopacz.

 

- To nie znaczy, że mamy już wszystko, co byśmy chcieli. Przed nami wiele pracy. Jest o wiele za wcześnie, żeby powiedzieć, że osiągnęliśmy już cel. Wciąż dopiero zmierzamy do takiego dobrobytu, jak na Zachodzie. Ja jednak wolę mówić, że szklanka jest do połowy pełna, niż że jest do połowy pusta. Pamiętajmy, z jakiej strasznej biedy wychodziliśmy i jaki kawał drogi za nami. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z lat 90. Wiele miejsc dziś trudno rozpoznać. Przypomnijmy sobie upadające zakłady, bezrobocie, głodowe pensje, gigantyczne zadłużenie. Nikt już nie pamięta, że mieliśmy na swoim terytorium wojska radzieckie. Nie minęło wcale tak wiele lat, a wydaje się, że od tamtych czasów dzielą nas lata świetlne - przypomniała.

 

"Spotkajmy się przy urnach"

 

- Polska zmienia się z roku na rok. Wciąż jesteśmy największym placem budowy w Europie. Jako jedyni bez przerwy się rozwijamy. Awansujemy we wszystkich rankingach, czy to dotyczących ograniczenia korupcji, czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Dzisiejsza Polska napawa dumą. Nikt nam tego nie dał w prezencie. To Polacy swoją ciężką pracą, zaradnością i wyrzeczeniami udowodnili, jakim są silnym i mąrym narodem. Udowodnili, że rzeczywiście jedyne, czego potrzebowaliśmy, to wolność i czas. I ani wolności, ani czasu nie zmarnowaliśmy. Dlatego bardzo państwa proszę, bez względu na to, na kogo chcecie głosować, zastanówcie się dobrze, a potem spotkajmy się wszyscy w niedzielę przy urnach wyborczych. Pokażmy światu, że umiemy świętować nasżą wolność, którą tak bardzo kochamy - zakończyła szefowa rady ministrów.

 

Polsat News

pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie