Wybory parlamentarne: od północy cisza wyborcza

Polska
Wybory parlamentarne: od północy cisza wyborcza
PAP/Darek Delmanowicz

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami do Sejmu i Senatu. Zakończy się w niedzielę o godzinie 21. Za złamanie ciszy grozi grzywna, najwyższa - za publikowanie sondaży wyborczych, nawet do 1 mln zł.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w sobotę, 24 października od godz. 0:00 i trwa do zakończenia głosowania w Polsce, czyli do godz. 21:00 w niedzielę, 25 października, jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

 

Czego nie wolno

 

W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

 

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

 

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - występek. Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać na policję.

 

Cisza też w internecie

 

Jak wyjaśniła sekretarz PKW Beata Tokaj, cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. To, co zostało umieszczone w internecie przed ciszą wyborczą, może pozostać. Nie można tylko wprowadzać nowych informacji.

 

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości uzależnionej od przewinienia.

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł.

 

W niedzielę wieczór wyborczy i wyniki w Polsat News i polsatnews.pl

 

W niedzielę o godz. 20:30 w telewizji Polsat, Polsat News i na polsatnews.pl rozpocznie się wieczór wyborczy "Polska wybiera". O godz. 21:00 po zakończeniu ciszy wyborczej, podane zostaną sondażowe wyniki wyborów, oparte na badaniu exit poll, czyli na deklaracjach wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

 

PKW w poniedziałek planuje poinformować, które komitety i z jakim wynikiem przekroczyły próg wyborczy. Oficjalne wyniki Komisja chce ogłosić we wtorek. Wówczas poda także informacje o podziale mandatów.

 

Na zdjęciu przygotowania do niedzielnego głosowania w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w Żurawicy na Podkarpaciu.

 

PAP

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie