Pakistan: zamach na procesję szyitów. Co najmniej 16 osób zabitych, ponad 40 rannych

Świat
Pakistan: zamach na procesję szyitów. Co najmniej 16 osób zabitych, ponad 40 rannych
PAP/EPA/FIDA HUSSAIN

Do samobójczego zamachu bombowego na procesję szyitów doszło w Dżakobabadzie na południu Pakistanu - poinformowała lokalna policja. Większość ofiar to prawdopodobnie dzieci. Procesja odbywała się z okazji szyickiego święta Aszura.

- Był to zamach samobójczy (...), a szczątki zamachowca znaleziono na miejscu tragedii - powiedział Reuterowi Zaqfar Iqbal Awan z policji w Dżakobabadzie.

 

Według agencji EFE, która również powołuje się na źródła policyjne, ofiar jest co najmniej 20. EFE podaje też, że zamachowiec zdetonował ładunek w pierwszym rzędzie uczestników procesji, gdzie było wiele dzieci, i to one przede wszystkim są ofiarami ataku.

 

Aszura jest najważniejszym świętem religijnym szyitów. Tuż przed zamachem radykalne ugrupowanie sunnickie zagroziło, że będzie atakować szyitów w czasie święta - podaje Reuters, nie precyzując, o jaką organizację sunnicką chodzi.

 

Jak dotąd nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachu.

 

Szyicka mniejszość w Pakistanie, która stanowi około 20 proc. ludności, stała się w ostatnich latach celem bardzo częstych ataków ugrupowań sunnickich.

 

PAP

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze