Za kółko po dopalaczach; coraz więcej takich przypadków

Polska
Za kółko po dopalaczach; coraz więcej takich przypadków
PAP

To już nie pijani za kierownicą są największą plagą polskich dróg. Kierowcy uznali, że to zbyt ryzykowne i wybierają dopalacze.

Statystyki pokazują, że policja z roku na rok zatrzymuje coraz mniej pijanych kierowców, za to coraz więcej tych pod wpływem środków odurzających.

 

W ubiegłym roku drogówka przeprowadziła ponad 8,2 tys. kontroli narkotykowych wśród prowadzących auta. Przyłapano 967 osób, czyli o ponad 260 więcej niż w 2013 r. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wygląda na to, że w tym roku takich osób znów przybędzie. Do września obecność „środków działających podobnie do alkoholu” wykryto u 944 kierowców.

 

- Obawiam się, że dane policji dotyczące narkotyków mogą być niedoszacowane - ocenia Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

 

Specjaliści alarmują, że policjanci są wobec dopalaczy często bezradni, bo wiele z tych substancji jest niewykrywalnych. Liczba substancji zakazanych na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przekroczyła już 400, podczas gdy testy dotyczą zaledwie kilku. - Nie wiemy, czy w ogóle testy je wykrywają - mówi Jabłoński.

 

Dziennik Gazeta Prawna

pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie