U Johana Cruyffa zdiagnozowano raka płuc

Sport
U Johana Cruyffa zdiagnozowano raka płuc
PAP/EPA

O chorobie legendy Ajaxu Amsterdam i FC Barcelony menadżer Cruyffa poinformował katalońskie radio RAC1. Diagnozę postawiono we wtorek, ale Holender ma przejść jeszcze szereg badań, które określą dalsze kroki leczenia.

Specjalne oświadczenie w sprawie choroby trzykrotnego zdobywcy Złotej Piłki ma zostać opublikowane w czwartek wieczorem. 68-letni Holender przez wiele lat znany był ze swojego nałogu nikotynowego.


W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcową i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zaczął promować zdrowy styl życia. Wziął nawet udział w kampanii antynikotynowej. W jednym z wywiadów przyznał, że miał w życiu dwie wielkie słabości - piłkę nożną i papierosy. "Futbol dał mi wszystko, a nikotyna niemal wszystko zabrała" - przyznał.


W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. Na całym świecie zajął drugie miejsce, tylko za Pele. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974). Największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii.


Przez 11 lat był piłkarzem Ajaxu, z którym zdobył 8 tytułów mistrza kraju i 8 Pucharów Holandii. Wygrywał również z Barceloną, w której sięgnął po pięć mistrzostw Hiszpanii i dwa Puchary Króla. W 2010 roku dostał Order zasługi FIFA za wkład w rozwój futbolu.

 

PAP, Fourfourtwo

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie