Eksperci: podatek od transakcji to nokaut dla giełdy

Biznes
Eksperci: podatek od transakcji to nokaut dla giełdy
Polsat News

Zdaniem ekspertów, których przepytała gazeta "Parkiet", wprowadzenie podatku transakcyjnego w wysokości 0,07 proc. od obrotu instrumentami pochodnymi zabije giełdowy rynek. Przerażające konkluzje płyną także z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju – dodatkowa danina będzie oznaczała marginalizację całego rynku kapitałowego.

- Uważamy, że wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w Polsce w wysokości 0,14 proc. od akcji oraz 0,07 proc. od instrumentów pochodnych może oznaczać, że po pierwszym ciosie, jakim była  antyreforma OFE w 2014 roku, polski rynek kapitałowy otrzymałby kolejny, tym razem zapewne jednak nokautujący. Cios w rynek kapitałowy to nie tylko cios w kilkaset notowanych na giełdzie spółek, zatrudniających setki tysięcy osób, to przede wszystkim zachwianie kluczowego elementu gospodarki, jakim jest efektywna alokacja kapitału na inwestycje i na tworzenie nowych miejsc pracy – czytamy w raporcie Forum Obywatelskiego Rozwoju, który cytuje gazeta "Parkiet".

 

Z szacunków FOR wynika bowiem, że podatek może doprowadzić do masowego odpływu inwestorów z naszego rynku. Mowa jest o spadku obrotów nawet o 50 proc.!

 

Parkiet

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze