Słoweński parlament zgodził się na wojskowe patrole na granicach

Świat
Słoweński parlament zgodził się na wojskowe patrole na granicach
PAP/EPA
Pociąg z imigrantami w Słowenii

Przyjęta w środę nad ranem ustawa przez słoweński parlament zwiększa uprawnienia wojska w sprawie wsparcia policji w patrolowaniu linii granicznej. Po zamknięciu przez Węgry w nocy z piątku na sobotę granicy z Chorwacją do Słowenii trafiają tysiące migrantów.

Uchwalona ustawa pozwala armii na patrolowanie linii granicznej pod nieobecność policji. Wojskowi pojawili się na granicy już w poniedziałek, ale razem z funkcjonariuszami policji. Projekt nowego prawa został przedstawiony przez rząd w nocy z poniedziałku na wtorek po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu.

 

Odkąd Węgry w sobotę zamknęły swą południową granicę z Chorwacją, niewielka Słowenia stała się dla migrantów głównym krajem tranzytowym na Bałkanach. Od tego czasu do 2-milionowego państwa przybyło już ponad 20 tys. migrantów.

 

Słoweńskie władze zarzuciły Chorwacji we wtorek, że w sposób niekontrolowany kieruje do Słowenii tysiące migrantów i ignoruje prośby Lublany o ograniczenie ich napływu. Rząd w Lublanie ostrzegł, że kraj jest w stanie poradzić sobie z napływem ok. 2,5 tys. migrantów dziennie.

 

Słoweńskie MSW nie wykluczyło możliwości wybudowania ogrodzenia na południowo-wschodniej granicy, jeśli liczba przybywających migrantów będzie nadal rosnąć, a prezydent Słowenii Borut Pahor poinformował, że rząd zwróci się do Unii Europejskiej z prośbą o wysłanie na granicę słoweńsko-chorwacką posiłków policyjnych.

 

PAP

pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie