Polska młodzież żywi się coraz lepiej i przestała tyć

Polska
Polska młodzież żywi się coraz lepiej i przestała tyć
Tomasz Kowalczyk/Freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne

W Polsce po raz pierwszy od ośmiu lat nie przybyło nastolatków z nadwagą. Wpływ na to mają m.in. większa aktywność fizyczna oraz korzystanie z komputera i telewizji w granicach rozsądku. Raport Instytutu Matki i Dziecka opisuje "Gazeta Wyborcza".

W międzynarodowym badaniu zachowań zdrowotnych młodzieży szkolnej 2013/14 (Health Behaviour in School-aged Children, HBSC) wzięło udział ponad 4,5 tys. uczniów z polskich szkół w wieku 11-15 lat. Ankiety są anonimowe, a w Polsce analizuje je Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

 

Z poprzednich badań - przeprowadzonych w 2010 roku - wyszło, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Wśród 11-latków nadwagę miało 18 proc. badanych, a z otyłością zmagało się 3 proc.

 

Rewolucja w sklepikach może jeszcze poprawić wyniki

 

Wyniki m.in. tych badań sprawiły, że od września tego roku ze sklepików szkolnych zniknęło śmieciowe jedzenie. Odsetek młodzieży z nadwagą zaczął jednak już spadać - w 2015 roku już tylko 14,8 proc. badanych nastolatków w wieku 11-15 lat miało nadwagę.

 

Zmiany w sklepikach szkolnych mogą wzmocnić ten trend. Czy tak było, dowiemy się jednak dopiero przy okazji kolejnego badania za cztery lata.

pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie