Franz Beckenbauer objęty dochodzeniem FIFA

Świat
Franz Beckenbauer objęty dochodzeniem FIFA
PAP/EPA/WALTER BIERI

Legendarnym niemieckim piłkarzem zajęła się Komisji Etyki FIFA. Dochodzenie prowadzone jest także wobec szefa Hiszpańskiej Federacji (RFEF) Angela Marii Villara. FIFA o dochodzeniu poinformowała w środę, jednak w oświadczeniu nie podano, jakie podejrzenia i zarzuty ciążą na działaczach.

Przypomnijmy, że Komisji Etyki FIFA niedawno zawiesiła za korupcję m.in. Josepha Blattera i Michela Platiniego. 


Villar jest wiceprezydentem FIFA oraz Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i obecnym członkiem Komitetu Wykonawczego FIFA, który podejmuje najważniejsze dla światowego futbolu decyzje, m.in. o przyznaniu organizacji mundiali. Beckenbauer pełnił tę funkcję w przeszłości. Obaj wzięli udział w głosowaniach na gospodarza MŚ w 2018 i 2022 roku, w których dopatrzono się wielu nieprawidłowości.


To kolejne konsekwencje tzw. afery FIFA, która rozpoczęła się pod koniec maja, wraz z aresztowaniem siedmiu prominentnych funkcjonariuszy Federacji przed kongresem w Zurychu. Wszystkim postawiono zarzuty korupcyjne, a ich ekstradycji domagają się prowadzący własne śledztwo Amerykanie.


Postępowanie wszczęła także szwajcarska prokuratura, a w efekcie tych wydarzeń Komisja Etyki FIFA zawiesiła na 90 dni prezydenta Blattera, sekretarza generalnego Jerome'a Valcke'a oraz szefa UEFA Michela Platiniego.


PAP

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze