Antybakteryjne zęby z drukarki 3D

Technologie
Antybakteryjne zęby z drukarki 3D
Polsat News

Holenderscy naukowcy pracują nad sztucznymi zębami z antybakteryjnego plastiku, które tradycyjne szczoteczkę i pastę mogą odesłać do lamusa.

Zęby miałyby być drukowane za pomocą technologii 3D  z tworzywa, które eliminuje bakterie już na poziomie molekularnym. Dzięki temu płytka i kamień nazębny nie mają szans osadzić się na jego powierzchni. Plastik jest bardzo wytrzymały i nasycony jonami amonowymi, które naładowane są dodatnio i zakłócają ujemny ładunek błony komórkowej bakterii. Co ciekawe, materiał niszczy bakterie rozrywając je, ale nie jest szkodliwy dla człowieka.


Wynalezione przez naukowców z Uniwersytetu w Groningen w Holandii tworzywo umieszczane jest w drukarce 3D i utwardzane światłem ultrafioletowym. Tym sposobem można wydrukować implanty zębów, a także aparaty ortodontyczne. Podczas wstępnych badań próbki na sześć dni umieszczono w mieszance śliny i bakterii powodujących próchnicę. Zginęło 99 proc. bakterii.


Testy jeszcze nie są zakończone. Teraz naukowcy muszą sprawdzić tworzywo reaguje na długotrwałe działanie śliny oraz jak zachowuje się w kontakcie z kwasami, napojami a także pastą do zębów.

 

NewScientist

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie