W Szwecji płoną ośrodki dla imigrantów

Świat
W Szwecji płoną ośrodki dla imigrantów
AP
W Szwecji płoną ośrodki dla imigrantów.

Cztery ośrodki dla imigrantów zostały podpalone w południowej Szwecji w ciągu tygodnia. Premier tego kraju mówi: - To nie jest Szwecja, którą chcę oglądać. W tym roku do tego kraju przyjechało już 100 tys. uchodźców.

- To nie jest Szwecja jaką chcielibyśmy oglądać - powiedział premier Szwecji Stefan Löfven po podpaleniu ośrodka dla imigrantów ubiegających się o azyl w 10-tysięcznym mieście Munkedal w południowo-zachodniej Szwecji. W ciągu ostatniego tygodnia w południowej Szwecji spłonęły cztery takie azyle. Policja prowadzi już śledztwo w sprawie innych podpaleń: w ośrodku dla azylantów w szkole w Onsala, który został podpalony w ostatni weekend oraz w ośrodkach w Ljungby i Arlöv, które miały miejsce kilka dni wcześniej.

 

Podpalony azyl dla imigrantów


Policja i straż pożarna zostały wezwane do pożaru w Munkedal we wtorek około godz. 4 rano. Strażacy walczyli z ogniem przez wiele godzin. Nikomu nic się nie stało, ale 14 imigrantów zostało podtrutych dymem. Przeniesiono ich w inne miejsce.

 

- Myślałem, że zginę. To było straszne - powiedział szwedzkiemu radiu publicznemu Ahmet, imigrant z Somalii, który mieszka w tym ośrodku.


W 10-milionowej Szwecji jedna szósta mieszkańców to azylanci. Jednak w ostatnim czasie zaczęło ich przybywać w ogromnym tempie. W wielu miejscowościach powstają całe miasteczka namiotowe zamieszkane przez imigrantów.

 

Władze nie chcą ujawniać adresów ośrodków


Szef koordynacji Swedish Civil Contingencies Agency - MSB (Szwedzkiej Cywilnej Agencji Zdarzeń Nieprzewidzianych), Anna Nyman powiedziała internetowej gazecie TheLocal.se, że otrzymała ona zadanie utworzenia ośrodka dla 375 uchodźców w Revinge w południowej Szwecji. Jej służby są w stałym kontakcie z policją, która na wszelki wypadek pilnuje tego miejsca z obawy o podobny atak.

 

Z kolei władze miasta Umea podały, że w ogóle nie ujawnią miejsca ulokowania azylantów po to, aby uniknąć tego typu zdarzeń. - Po tych podpaleniach uważamy, że podawanie dokładnego adresu publicznie nie jest dobrym pomysłem - powiedziała Eva Klingfors, szefowa wydziału pomocy społecznej w Umea gazecie Västerbottens-kuriren.

 

W Szwecji już prawie 100 tys. uchodźców

 

Według danych Szwedzkiej Agencji Migracyjnej Migrationsverket w 2015 roku Szwecja przyjęła 95 tys. 430 uchodźców, którzy zwrócili się o azyl w tym kraju. Agencja zaapelowała do wszystkich lokalnych samorządów i do przedsiębiorców o pomoc w przygotowaniu miejsc schronienia dla uchodźców.

hk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie