Aresztowano jednego z głównych przywódców Hamasu

Świat
Aresztowano jednego z głównych przywódców Hamasu
Reuters

Izraelskie służby bezpieczeństwa Szin Bet zatrzymały Hasana Jusefa, jednego z głównych przywódców radykalnego palestyńskiego Hamasu. Aresztowania dokonano we wtorek przed świtem w miejscowości Bajtunija, niedaleko Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Komunikat o aresztowaniu Hasana Jusefa przekazało izraelskie wojsko. Informację potwierdziły także źródła palestyńskie.


W izraelskim komunikacie podkreślono, że Hasan Jusef w przeszłości bywał wielokrotnie aresztowany. "Aktywnie inicjował akty terroru i podżegał do nich, a także publicznie zachęcał do ataków przeciwko Izraelczykom" - napisano.


Hasan Jusef, jest jednym z założycieli Hamasu, spędził lata w izraelskich aresztach; ostatni raz został zwolniony w czerwcu. W 2006 roku, w czasie pobytu w więzieniu, został wybrany do palestyńskiego parlamentu. 


Hasan Jusef jest też znany z tego, że wydziedziczył swego syna, Mosaba, który w czasie drugiej intifady był informatorem Szin Bet (działał pod pseudonimem "Zielony książę").


Izraelski rząd przeciw palestyńskiej przemocy


W nocy z poniedziałku na wtorek izraelska armia zniszczyła w Hebronie, na południu Zachodniego Brzegu, dom Palestyńczyka, który pod koniec 2014 roku w ataku nożowym zabił 26-letnią Izraelkę, mieszkankę izraelskiego osiedla na Zachodnim Brzegu. Maher al-Haszlamun, członek Islamskiego Dżihadu, w marcu został skazany przez izraelski sąd wojskowy na karę podwójnego dożywocia. Był on też sądzony za próbę zabójstwa dwóch innych osób.


Od początku października narasta przemoc w Jerozolimie i na terytoriach Autonomii Palestyńskiej. W palestyńskich atakach, głównie z użyciem noża, zginęło dziewięciu Izraelczyków. Z kolei ok. 40 Palestyńczyków zginęło zastrzelonych przez izraelskie służby; 20 z nich zostało uznanych za napastników, a pozostali zginęli w czasie starć z izraelskim wojskiem. Śmierć poniósł także imigrant z Erytrei, który został postrzelony i zlinczowany przez tłum ludzi, którzy wzięli go za palestyńskiego napastnika.


PAP

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie