Po aferze taśmowej rośnie liczba kontroli antypodsłuchowych

Polska
Po aferze taśmowej rośnie liczba kontroli antypodsłuchowych
Polsat News

Kolejne instytucje państwowe wnioskują do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przeprowadzenie przeszukania w celu ewentualnego wykrycia niedozwolonych urządzeń szpiegowskich - pisze "Rzeczpospolita"

W całym 2014 r. przeprowadzono 137 przeszukań, a tylko do marca tego roku – 92. W ubiegłym roku, w którym ujawniono aferę taśmową, zweryfikowano 23 instytucje państwowe i samorządowe. Do końca sierpnia tego roku – już 22, a to jeszcze nie koniec.


Sprawdzane były miejsca, kojarzone z aferą taśmową. Restauracja Sowa i Przyjaciele, Amber Room i pałac Sobańskich - to tylko początek długiej listy. Znajdują się na niej także resorty kierowane przez nagranych ministrów – MSW, ministerstwo skarbu oraz ministerstwo sportu. Kontrole prowadzone były również w miejscach urzędowania i przebywania najważniejszych ludzi w państwie. Zrewidowano mieszkanie ówczesnej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, Kancelarię Premiera oraz willę na ulicy Parkowej w Warszawie, gdzie rzekomo nagrano spotkania premiera Donalda Tuska z miliarderem Janem Kulczykiem. – Według nas nigdy nie było takiego nagrania. Weryfikowaliśmy doniesienia na ten temat. Nie potwierdziły się – zapewniał w "Rzeczpospolitej" szef ABW gen. Dariusz Łuczak. Funkcjonariusze zbadali także miejsca związane z prezydentem Komorowskim, samoloty, którymi latają przedstawiciele państwa oraz spółki energetyczne. W raporcie ABW z 2014 r. jest informacja o zainteresowaniu obcych służb wywiadu polskim sektorem energetycznym.

 

W tym roku skontrolowano już biuro Jana Vincenta-Rostowskiego, ministerstwo finansów, gospodarki, skarbu, rolnictwa, sportu i kultury. Dwukrotnie sprawdzono ministerstwo sprawiedliwości. Na liście są także instytucje państwa odpowiedzialne za finanse: Bank Gospodarstwa Krajowego, Komisja Nadzoru Finansowego i Departament Wywiadu Skarbowego resortu finansów. Przeszukano także Sąd Najwyższy, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Lista nie jest jeszcze zamknięta.

 

Rzeczpospolita

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie