Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie przekształcony w narodową instytucję kultury

Polska
Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie przekształcony w narodową instytucję kultury
PAP/Marcin Obara

Proces przekształcenia PIW może się zakończyć do 31 marca 2016 r. - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Nadzór nad PIW obejmie wówczas minister kultury.

Minister Skarbu Państwa uchylił decyzję o likwidacji PIW. Kolejnym krokiem będzie przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie – przekształcenie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w narodową instytucję kultury.


PIW postawiono w stan likwidacji w 2012 r. z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przez ostatnie lata instytut utrzymywał się wyłącznie z wyprzedaży majątku, a jego działalność podstawowa - wydawanie książek - przynosiła straty.


Wysokość zobowiązań przedsiębiorstwa PIW na 30.06.2015 r. wynosiła 5,5 mln zł. W wyniku prac międzyresortowego zespołu Maciej Szudek, likwidator PIW, 5 października 2015 r. zawarł umowę sprzedaży dwóch pięter kamienicy przy ul. Foksal na rzecz narodowej instytucji kultury - Instytutu Książki. Zapłacona kwota 6,3 mln zł wystarczyła do spłaty długów przedsiębiorstwa i przywrócenia dodatnich funduszy. "To pozwala na dalsze przekształcenia" – podano w komunikacie resortu.


"Według wstępnego harmonogramu przygotowanego przez likwidatora, proces przekształcenia w narodową instytucję kultury może się zamknąć do 31 marca 2016 r. Z chwilą przekształcenia, nadzór nad PIW zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisano.

 

PAP

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze