Miał być klerykiem, został terrorystą - "Polska The Times” opisuje sylwetkę szefa Państwa Islamskiego

Świat
Miał być klerykiem, został terrorystą - "Polska The Times” opisuje sylwetkę szefa Państwa Islamskiego
Reuters

Abu Bakr al-Bagdadi był w dzieciństwie bardzo nieśmiały, wycofany, ale zawsze potrafił zachować zimną krew. Miał zostać duchownym, stał się przywódcą najgroźniejszej organizacji terrorystycznej, za którego głowę wyznaczono 10 mln dolarów.

Abu Bakr al-Bagdadi jest obecnie najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie. Przed paroma dniami w irackiej prowincji Anbar amerykańskie lotnictwo zbombardowało konwój, w którym jechał terrorysta. Choć zginęło ośmiu wysoko postawionych dowódców sił IS, Al- Bagdadi został jedynie raniony.


W młodości Abu Bakr al-Bagdadi zanurzony był w studiach religijnych.  Uzyskał tytuł doktora Uniwersytetu Bagdadzkiego z islamskiego prawa, był imamem w meczecie w Samarze. 


44-letni Al-Bagdadi rządzi niepodzielnie Państwem Islamskim od 2010 roku. Cztery lata później ogłosił się kalifem i przyjął nowe imię - Ibrahim.


Za jego ”kadencji” Państwa Islamskiego przeprowadziło wiele krwawych zamachów bombowych, publicznych egzekucji, tortur nie tylko członków sił rządowych, ale też ludzi z innych powstańczych oddziałów w Syrii.

 

Polsa The Times

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze