Rewolucja w dziedziczeniu. Już nie odpowiadamy za długi, które dostaniemy w spadku

Polska
Rewolucja w dziedziczeniu. Już nie odpowiadamy za długi, które dostaniemy w spadku
Polsat News

Od niedzieli mienie spadkowe będzie przejmowane z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. To znaczy, że osoba, która dostanie spadek odpowiada za długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku.

Do tej pory było tak, że jeśli spadkobierca w ciagu pół roku nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku albo innej formie jego przyjęcia, to przejmował całą odpowiedzialność wynikającą z dziedziczenia. Dostawał zarówno majątek, jaki i długi osoby, po której dziedziczył. Nawet jeśli o tych długach nie miał pojęcia. Niejednokrotnie zdarzało się więc, że spadkobiercy musieli spłacać długi dalekich, nieznanych krewnych.

 

Dzięki obowiązującej od niedzieli nowelizacji kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego - zamiast dziedziczyć spadek z długami zmarłego, spadkobierca będzie odpowiadał za nie tylko do wysokości przejętego majątku. W języku prawniczym nazywa się to odpowiedzialnością "z dobrodziejstwem inwentarza".

 

Obecnie jeśli obok majątku w spadku otrzymamy długi zmarłego, to wprawdzie odpowiadamy za nie, ale tylko do wysokości majątku. Wierzyciel będzie mógł się domagać zwrotu tylko takiej kwoty, jaką pokrywają aktywa zmarłego.

 

Trzeba ujawnić cały spadek

 

W przypadku dziedziczenia z "dobrodziejstwem inwentarza", konieczne będzie sporządzenie wykazu wartości wszystkich przedmiotów wchodzących w skład spadku. Będzie to można zrobić samemu lub za pośrednictwem komornika. Do tej pory wiązało się to ze sporymi kosztami, bo komornik sądowy korzystał z pomocy rzeczoznawców. Teraz spadkobiercy sami będą mogli składać - w sądzie lub u notariusza - wykaz inwentarza, według wzoru przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Nowe chronią spadkobierców przed obciążeniem nie swoimi długami, których istnienia niejednokrotnie nie są świadomi - zaznaczyła Małgorzata Rakoca z Krajowej Rady Notarialnej.

 

Jeśli spadkobierca świadomie pominie w wykazie część spadku lub dopisze nieistniejące długi, sam sobie narobi kłopotów. Nie tylko nie będzie mógł przyjąć spadku, ale też będzie odpowiadał za wszystkie zobowiązania osoby, po której dziedziczy, nawet jeśli przekraczają one wartość spadku. 

 

Pod tym linkiem znajduje się wzór wykazu inwentarza:

 

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,7632,zmiany-w-prawie-spadkowym.html
 

ms.gov.pl, PAP

 

pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie