Polacy pomogą wykryć źródło metanu na Marsie

Technologie
Polacy pomogą wykryć źródło metanu na Marsie
Reuters

Już od 10 lat zdajemy sobie sprawę, że na Czerwonej Planecie występuje ten gaz, ale dopiero teraz naukowcy będą badać jego pochodzenie. W ramach misji ExoMars Polacy stworzą kamerę, która wykona zdjęcia powierzchni planety na obszarach, z których mogą wydobywać się śladowe ilości gazów.

Na Ziemi metan powstaje w wyniku działalności organizmów żywych. W ten sposób podsycono spekulacje dotyczące istnienia życia na Marsie. Wyziewy dość szybko wydzielają się i dość szybko zanikają. - Oczywiście może on powstawać w sposób niezwiązany z organizmami żywymi - zastrzegł dr Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Nie ma też ściśle określonych źródeł jego wydobywania. Umieszczone na orbiterze cztery instrumenty mają przybliżyć nas do rozwiązania tej zagadki – dodał.


Zaawansowana technologia


Polacy uczestniczyli w przygotowaniu kamery CaSSIS. - Kamera będzie wykonywała zdjęcia powierzchni Marsa np. w podczerwieni, czy bliskiej podczerwieni. Zdjęcie zostanie wykonane pod kątem około 10 stopni, potem orbiter przeleci kawałek po orbicie, a kamerka obróci się w ciągu kilkunastu sekund. Dzięki temu ten sam obszar będzie sfotografowany pod innym kątem i uzyskamy obraz trójwymiarowy – tłumaczył dr Wajer. Zdjęcia pomogą także w znalezieniu dogodnego miejsca do osadzenia lądownika i łazika, które w 2018 r. mają poszukiwać śladów biologicznego życia na Marsie. Kamerę budowano w Szwajcarii i we Włoszech. Na początku przyszłego roku zostanie umieszczona w satelicie. 


Misja na wielką skalę


Projekt ExoMars prowadzą Europejska Agencja Kosmiczna i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej - Roskosmos. Zaangażowani są w niego naukowcy z całej Europy, a ich celem jest poszukiwanie biologicznych śladów życia na Marsie.


W 2016 r. rosyjska rakieta Proton wyniesie w stronę Czerwonej Planety lądownik Schiaparelli EDM. Będzie on badał warunki meteorologiczne panujące na Marsie. Później w kosmosie znajdzie się także sztuczny satelita ExoMars Trace Gas Orbiter. Jego celem będzie określenie ilości gazów śladowych wydobywających się spod powierzchni planety.

 

PAP

przep

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze