Papież Franciszek: nie da się pogodzić karierowiczostwa i naśladowania Chrystusa

Świat
Papież Franciszek: nie da się pogodzić karierowiczostwa i naśladowania Chrystusa
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Słowa o braku możliwości pogodzenia zaszczytów, sławy i triumfów doczesnych z logiką Chrystusa, Franciszek wypowiedział podczas dzisiejszej mszy na placu św. Piotra w Watykanie. Papież Franciszek dokonał również kanonizacji czworga błogosławionych.

Nowymi świętymi zostali: ksiądz Wincenty Grossi, siostra Maria od Niepokalanego Poczęcia oraz Zelia i Ludwik Martin - rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Liturgię koncelebrowali kardynałowie i biskupi uczestniczący w XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów.


- Nie da się pogodzić sposobu rozumienia władzy według kryteriów światowych z pokorną służbą, która powinna charakteryzować władzę zgodnie z nauczaniem i przykładem Jezusa – powiedział w homilii papież Franciszek.


Przypomniał także sylwetki osób kanonizowanych: - Święty Wincenty Grossi był gorliwym proboszczem, zawsze wrażliwym na potrzeby swych parafian, zwłaszcza na kruchość młodzieży. Dla wszystkich gorliwie łamał chleb Słowa i stał się miłosiernym Samarytaninem dla najbardziej potrzebujących.

 

Świętą Marię od Niepokalanego Poczęcia, zakonnicę z Hiszpanii (1926-1998) opisał jako osobę, która wielką pokorą służyła najbiedniejszym, otaczając szczególną troską dzieci i chorych.

 

Papież podkreślił ponadto, że małżonkowie Ludwik Martin (1823-1894) i Maria Zelia z domu Guérin (1831-1877), rodzice francuskiej mistyczki świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, zbudowali rodzinę pełną wiary i miłości, w której narodziło się powołanie ich córek.

 

KAI, PAP

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie