Polskie drogi śmiertelnie niebezpieczne. W Europie gorzej jest tylko w Bułgarii, Rumunii i krajach bałtyckich

Polska

W niedzielę rano w tragicznym wypadku na drodze krajowej numer 92, w okolicach Wrześni zginął słoweński kierowca. Wjechał pod prąd na drogę wielopasmową i zderzył się z litewską ciężarówką. Choć wypadków jest w Polsce o 10 proc. mniej niż przed rokiem, to na drogach wciąż ginie trzy razy więcej ludzi niż w Wielkiej Brytanii i dwa razy więcej niż w Niemczech.

Październik to najniebezpieczniejszy miesiąc na polskich drogach. W tym miesiącu ginie w wypadkach najwięcej ludzi.


Według statystyk od stycznia do września wypadków śmiertelnych było o 10 procent mniej, niż przed rokiem. To jednak za mało, by mówić o poprawie. Na drogach wciąż ginie w Polsce dwa razy więcej osób niż w Niemczech i trzy razy więcej niż w Wielkiej Brytanii. Gorzej niż w Polsce jest pod tym względem tylko w Bułgarii, Rumunii i krajach bałtyckich.


- Mamy jeszcze naprawdę wiele do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo pieszych - powiedział w Polsat News Jacek Zalewski, ekspert Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.


Według szacunków, koszty wypadków drogowych sięgają 30 miliardów złotych rocznie. Tyle wynosi budżet polskiej armii.

 

Bank Światowy zasugerował Polsce powołanie osobnej instytucji, która miałaby pracować tylko nad poprawą bezpieczeństwa na drogach.

 

Zdaniem ekspertów, to bardzo skomplikowane prawnie i organizacyjnie. A przede wszystkim - ani nowa instytucja, ani zaostrzenie przepisów nie zmienią od razu mentalności kierowców i pieszych.

an
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie