Ogromne zainteresowanie Konkursem Chopinowskim; "ogląda cały świat"

Polska

Codziennie nagrania konkursowe odtwarzało pół miliona osób, najczęściej tych między 25. a 34. rokiem życia. Organizatorzy podsumowali dotychczasowe trzy etapy Konkursu Chopinowskiego. W sobotę z finalistami spotkał się prezydent Andrzej Duda. Jest wśród nich 20-letni Polak, Szymon Nehring.

- Spotykamy się przed finałami Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Fryderyka Chopina, w znamiennym dniu i znamiennym miejscu. Dziś 17 października przypada 166. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. I jesteśmy w sali (w pałacu prezydenckim -red) , w której odbył się pierwszy publiczny koncert naszego wspaniałego, najwspanialszego kompozytora i artysty. To właśnie tutaj po raz pierwszy przed szeroką publicznością zaprezentował się 8-letni wówczas Fryderyk Chopin - mówił prezydent, pod którego patronatem honorowym odbywa się konkurs.

 

Szczególni uczestnicy, szczególni słuchacze

 

- Każdy z artystów  nawet  półfinalistów, reprezentował taki poziom, że chętnie poszlibyśmy na jego koncert - powiedziała z kolei na specjalnej konferencji prasowej przewodnicząca jury konkursu, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń podsumowując dotychczasowe trzy etapy. Przyznała, że ze względu na wysoki poziom uczestników wybór finałowej dziesiątki był niezwykle trudny.

 

- Konkurs Chopinowski oglądał w tym roku cały świat. To najlepszy dowód na to, że sztuka i muzyka klasyczna (...) powinny być dostępne w domenie publicznej powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Organizatorzy zwrócili uwagę, że konkurs cieszył się wielką popularnością wśród młodych internautów.

 

- Odnotowaliśmy ponad pół miliona odtworzeń nagrań każdego dnia. Według średniej internauci słuchali wykonań Chopina przez z kolei około 24 minuty, a tyle mniej więcej trwa jeden recital - poinformował dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

 

Jedną trzecia nagrań odtworzono za pomocą urządzeń mobilnych. Najwięcej słuchaczy pochodziło z Polski, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Korei Południowej.

 

- Po raz pierwszy wśród słuchaczy Konkursu Chopinowskiego znaleźli się także mieszkańcy Państwa Środka. W dniu, w którym uruchomiliśmy transmisję dla Chińczyków, liczba widzów z tamtego kraju była równa liczbie wszystkich ludzi, korzystających z YouTube'a w Chinach - powiedział Szklener.

 

Odbywający się co 5 lat, konkurs pianistyczny to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Do tej pory polscy pianiści wygrali go czterokrotnie, a ostatni raz w 2005 roku Rafał Blechacz.

 

Ostatni etap tegorocznej edycji Konkursu rozpocznie się w niedzielę. Weźmie w nim udział dziesięcioro finalistów z ośmiu krajów, w tym Polak Szymon Nehring. Muzycy wykonają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. Akompaniować im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Zwycięzca zostanie ogłoszony w nocy z 20 na 21 października.

 

 

 

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie