NASA opublikowała zaskakujące zdjęcia Enceladusa, lodowego księżyca Saturna

Technologie
NASA opublikowała zaskakujące zdjęcia Enceladusa, lodowego księżyca Saturna
Polsat News

Nowe fotografie przesłała na Ziemię sonda kosmiczna Cassini, którą wystrzelono 18 lat temu. Widać na nich, że krajobraz w północnej części księżyca jest bardzo zróżnicowany. Enceladus to szósty pod względem wielkości satelita Saturna. Jego średnica wynosi ok. 500 kilometrów, czyli jest siedem razy mniejsza niż średnica ziemskiego Księżyca.

Fotografie zostały wykonane w październiku z wysokości 1839 kilometrów od powierzchni i obejmują północne krańce lodowatego oceanu.

 

Nowe zdjęcia Enceladusa pokazują, że na jego powierzchni znajduje się wiele kraterów i rozległych szczelin, ale występują także gładkie równiny. Księżyc jest pokryty lodem i dlatego odbija 99 procent promieni słonecznych, jakie na niego padają. Żaden inny obiekt w układzie słonecznym nie odbija aż tyle światła. Na księżycu panuje temperatura prawie - 200 stopni Celsjusza. Sonda Cassini zbliży się do niego ponownie za dwa tygodnie, by przesłać na Ziemię kolejne zdjęcia wysokiej rozdzielczości.

 

Cassini to bezzałogowa sonda kosmiczna, która bada Saturna wraz z jego książycami i pierścianiami. Przy misji oprócz amerykańskiej NASA pracują europejska organizacja ESA oraz włoska ASI. Dotąd dzięki misji udało się odkryć gejzery na Encladusie.

 

Polsat News

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie