Kawczyński o rolnikach z Pyrzyc: trudno oczekiwać, żeby licytowali się co do ceny wywoławczej

Polska

- Nie wiadomo, czy dochodziło do konkurencji, bo głównie mamy do czynienia z przetargami ograniczonymi do pewnej grupy mieszkańców danej miejscowości, czyli sąsiadów – powiedział w studiu Polsat News radca prawny Mariusz Kawczyński. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zarzuca w sumie dwunastu rolnikom z Pyrzyc ustawianie przetargów przy sprzedaży ziemi.

- Wydaje się, że ta cena wywoławcza, to cena wyznaczona przez niezależnego rzeczoznawcę, czyli to nie była cena zaniżona  - mówił Kawczyński. Zarzucał, że podczas przetargu przy sprzedaży ziemi mogło dojść do nieprawidłowości.

 

- Jeżeli przetarg jest skierowany do grupy np. 10 sąsiadów, to trudno wymagać, żeby miedzy sobą licytowali się co do ceny wywoławczej – komentował radca prawny.


- Można domniemywać, że przy takich przepisach prawnych, ci sąsiedzi, którzy znają się już od dziecka, w jakiś sposób będą przystępowali do tego przetargu w taki właśnie sposób – wyjaśniał.


Prawnik podkreślił również, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej większość ziemi rolnej nadającej się pod inwestycje została wykupiona przez zagranicznych inwestorów.


Polsat News

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie