Unia Europejska poparła współpracę z Turcją w sprawie zahamowania napływu uchodźców

Świat
Unia Europejska poparła współpracę z Turcją w sprawie zahamowania napływu uchodźców
PAP/DPA

W zamian za współpracę Turcja ma otrzymać dodatkowe środki. Unia przyspieszy również liberalizację wizową.

Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla uciekinierów z Syrii. Plan działania mówi m.in. o przekazaniu przez UE dodatkowych środków na wsparcie Turcji, nie padły jednak żadne konkretne kwoty. Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel chodzi o 3 mld euro. Do tej pory Turcja przeznaczyła już około 7 mld euro na pomoc uchodźcom.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przekonuje, że plan jest znaczącym krokiem w kierunku zahamowania przepływów migracyjnych. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślał, że plan ma dwa cele: zatrzymać w Turcji tych uchodźców, którzy już są w tym kraju, a także zapobiegać tranzytowi migrantów przez Turcję do Europy.

 

W zamian za współpracę, Ankarze, poza pieniędzmi, obiecano też przyspieszenie w dziedzinie liberalizacji wizowej. - Zgodziliśmy się, wraz z naszymi tureckimi partnerami, że proces liberalizacji wizowej będzie przyspieszony. Nie oznacza to, że odsuniemy na bok nasze podstawowe kryteria - zastrzegał Juncker. Plan zakłada też ożywienie negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii.

 

PAP

pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie