Prezydent Sopotu uniewinniony w sprawie korupcji

Polska
Prezydent Sopotu uniewinniony w sprawie korupcji
PAP

W procesie dotyczącym tzw. "afery sopockiej" sąd uznał Jacka Karnowskiego niewinnym jeśli chodzi o zarzut przyjęcia dwóch łapówek. W sprawie poświadczenia nieprawdy postępowanie zostało warunkowo umorzone na rok.

Prokurator domagał się dla prezydenta Sopotu kary półtora roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, grzywny oraz zakazu pełnienia funkcji publicznych przez rok. Według oskarżyciela Karnowski skorzystał z łapówek w postaci napraw aut wartych w sumie ponad 10 tys. zł od sopockiego dilera samochodowego oraz prac ziemnych o wartości ok. 2 tys. zł od miejscowego przedsiębiorcy budowlanego. Prezydent miał też zarzut złożenia fałszywego oświadczenia w związku z przetargiem na auta dla Urzędu Miejskiego w Sopocie.

 

Podczas procesu, który rozpoczął się w połowie 2014 roku, Jacek Karnowski utrzymywał, że jest niewinny, a cała sprawa "była montowana na polityczne zamówienie" jako "prowokacja wymierzona w osobę premiera Donalda Tuska".

 

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zajmowała się śledztwem ws. Karnowskiego od 2008 roku. Na początku oskarżyła go o osiem czynów, w tym siedem natury korupcyjnej. Najpoważniejszy zarzut związany był z zawiadomieniem złożonym przez przedsiębiorcę Sławomira Julkego. Twierdził on, że w marcu 2008 r. Karnowski zażądał od niego łapówki w postaci dwóch mieszkań. Zdaniem biznesmena, który planował przebudować strych kamienicy w Sopocie, prezydent chciał dostać lokale jako zapłatę za pomoc w uzyskaniu od swoich urzędników koniecznych pozwoleń na przebudowę. Jako dowód Julke dostarczył śledczym kopię nagrania rozmowy z Karnowskim. Jednak dyktafon, na którym znajdował się oryginał, nagrania został przez biznesmena zniszczony.

 

W toku sprawy pięć korupcyjnych zarzutów zostało umorzonych przez samych śledczych lub sądy, które nie dopatrzyły się przestępstwa w działaniach prezydenta Sopotu.

 

Po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej Jacek Karnowski rozstał się z Platformą Obywatelską, której na Pomorzu był jednym ze współzałożycieli. Zaproponował wtedy, aby to mieszkańcy w referendum rozstrzygnęli, czy chcą, by dalej pełnił funkcję prezydenta Sopotu. Większość 62 proc. uczestniczących w głosowaniu opowiedziała się przeciwko jego odwołaniu. Ubiegłoroczne wybory na prezydenta wygrał w I turze uzyskując ponad 53 proc. głosów.

 

PAP

 

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze