Prezesi spółek giełdowych w ubiegłym roku zarabiali średnio ponad 124 tys. zł miesięcznie

Biznes
Prezesi spółek giełdowych w ubiegłym roku zarabiali średnio ponad 124 tys. zł miesięcznie
PAP

Prezesi zarobili średnio 1 mln 490 tys. zł rocznie, członkowie zarządów 1 mln 80 tys. zł – podliczyła firma doradcza PwC. W ciągu roku ich pensje wzrosły o 3 proc.

Czołówka najlepiej zarabiających szefów spółek, w porównaniu do 2013 roku, zmieniła się niewiele. Na pierwszym miejscu jest prezes Comarchu Janusz Filipiak z pensją roczną 8 mln 130 tys zł (rok wcześniej też był pierwszy). Drugi na liście jest Markus Tellenbach z TVN - 8 mln 60 tys. zł (w 2013 roku na 3 miejscu). Trzeci Luigi Lovaglio z Pekao SA - 7 mln 170 tys. zł (rok wcześniej zajął 2 miejsce). Wśród dziesiątki najlepiej zarabiających pięć osób to prezesi banków.


Największy awans zanotował prezes firmy meblarskiej Forte Maciej Formanowicz - w zestawieniu jest na dziewiątym miejscu, z rocznymi dochodami na poziomie 3 mln 630 tys. zł. W 2013 roku był na pozycji 23.

 

Autorzy raportu zauważają, że średnie wynagrodzenie pierwszej dziesiątki listy jest cztery razy wyższe niż średnia pensja prezesów zarządów w całej badanej próbie. Spośród 133 przeanalizowanych firm, 75 prezesów otrzymało wynagrodzenie roczne przekraczające 1 mln zł.


Po raz pierwszy w czołowej dziesiątce znalazła się kobieta – na 7 miejscu została sklasyfikowana kierująca bankiem ING Małgorzata Kołakowska, z zarobkami rzędu 3 mln 850 tys. zł. Z raportu PwC wynika jednak, że średnie wynagrodzenie kobiet na najwyższych stanowiskach spółek jest o 52 proc. niższe niż mężczyzn.

 

PwC

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze