Zaskakujący wzrost pensji we wrześniu. Ale tylko jednorazowy

Biznes
Zaskakujący wzrost pensji we wrześniu. Ale tylko jednorazowy
Flickr/Dariusz Gąszczyk/CC BY 2.0
Statystycznie rosną pensje Polaków

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,1 proc. do 4059 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ubiegłym miesiącu zwiększyło się o 1 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku.

Zdaniem głównego ekonomisty Plus Banku Wiktora Wojciechowskiego zaskoczeniem jest wzrost wynagrodzeń we wrześniu aż o 4,1 proc., podczas gdy rynek zakładał, że wzrosną o 3,4 proc.

 

- Dane koniunktury nie sugerowały nasilenia presji płacowej, dlatego oczekujemy, że wrześniowe przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń jest jednorazowe - stwierdził jednak ekonomista z Plus Banku. Jednocześnie ocenił, że optymistyczną informacją jest utrzymujący się wzrost zatrudnienia, co sugeruje, że przedsiębiorcy spodziewają się dobrej sytuacji gospodarczej w kolejnych kwartałach.

 

Także główny ekonomista firmy GO Markets Polska Rafał Sadoch zauważył, że to najsilniejszy wzrost płac od marca. Jego zdaniem są małe szanse na to, aby w kolejnych miesiącach pensje nadal rosły o ponad 4 proc. co miesiąc.

 

Dane GUS zbierane są w firmach zatrudniających ponad 9 osób.


PAP, inf. własna

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze