Duńscy naukowcy odkryli sposób skuteczny na 90 proc. nowotworów

Technologie
Duńscy naukowcy odkryli sposób skuteczny na 90 proc. nowotworów
Pixabay.com

Duńczycy odkrycia dokonali poszukując leku na malarię. Pracowali nad szczepionką, która jest w stadium badań klinicznych.

Malaria jest bardzo groźna dla kobiet w ciąży, bo zarodźce malarii bardzo chętnie atakują komórki łożyska, które łączy płód z organizmem matki. Naukowców intrygowało podobieństwo między łożyskiem i nowotworami. Jedne i drugie rosną niezwykle szybko. Duńczykom we współpracy z naukowcami z University of British Columbia w Kanadzie udało się odkryć, jaki może być biomechaniczny mechanizm tego podobieństwa.


Okazało się, że na powierzchni komórek łożyska i nowotworów występuje ta sama cząsteczka wielocukru - chondroityna. To dzięki niej zarodziec malarii wyjątkowo chętnie przylega do komórki łożyska.
W laboratorium badacze odtworzyli białko, którego zarodziec używa w roli ”zaczepu”. Dodali do niego toksynę i okazało się, że takie zmodyfikowane białko znajduje komórki nowotworu, przyczepia się do nich, po czym uwalnia toksynę i je zabija.

 

- Jeszcze nie wiemy, czy terapia będzie tak samo działać na ludzi i czy lecznicze dawki leku nie będą miały poważnych skutków ubocznych, ale jesteśmy dobrej myśli - stwierdził prof. Ali Salanti z Wydziału Immunologii i Mikrobiologii Uniwersytetu Kopenhaskiego na łamach ”Gazety Wyborczej”.

 

Gazeta Wyborcza

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze