Lewandowski najlepszy, Polska najskuteczniejsza. UEFA doceniła Orły Nawałki

Sport
Lewandowski najlepszy, Polska najskuteczniejsza. UEFA doceniła Orły Nawałki
PAP

Nie tylko uszczęśliwili kibiców awansem na Euro we Francji, ale i zrobili to w wielkim stylu. Polscy piłkarze znaleźli się we wszystkich możliwych kategoriach wyróżnień UEFA - począwszy od Lewandowskiego, którego uznano za najlepszego piłkarza eliminacji, po Sebastiana Milę, którego wypowiedź stała się hitem wśród cytatów eliminacji.

Orły Nawałki przodują także w innych statystykach fazy grupowej eliminacji Euro, które opublikowała w czwartek UEFA.

 

Robert Lewandowski nie dość, że został królem strzelców (13 bramek), najlepszym piłkarzem eliminacji UEFA to jeszcze oddał najwięcej celnych strzałów na bramkę rywali (25). Wyprzedził Walijczyka Garetha Balea(24) i Anglika Wayne Rooneya (23).

Wśród najlepszych "asystentów"  jest Arkadiusz Milik zaliczając (6 asyst).

 

Reprezentacja Polski zdobyła najwięcej bramek w eliminacjach (33). Druga była Anglia (31), a następnie trzy zespoły: Belgia, Niemcy i Szwajcaria (24). Należy jednak pamiętać, że niektóre reprezentacje rozegrały mniej meczów. Chodzi o Portugalię, Danię, Serbię, Armenię i Albanię, który rywalizowały w jedynej grupie pięciozespołowej (inne liczyły po sześć drużyn).

 

Grzegorza Krychowiaka i 21 innych piłkarzy doceniono jako tych, którzy grali od początku do końca we wszystkich spotkaniach eliminacji (900 minut).

 

"Nie pamiętam, kto mnie kopnął"

 

Biało-czerwoni mogą się pochwalić także najwyższym zwycięstwem - 8:1 nad Gibraltarem w Warszawie (pięć meczów zakończyło się wynikiem 7:0, m.in. wyjazdowe spotkanie Polski z Gibraltarem).

 

Powody do satysfakcji może mieć również Sebastian Mila, którego wypowiedź po meczu z Niemcami w październiku 2014 roku (2:0 w Warszawie) uznano za hit eliminacji: - Mam siniaka na kostce, ale nie pamiętam, kto mnie kopnął. Po zwycięstwie nad mistrzami świata nie czuje się bólu - powiedział piłkarz.

 

Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie D (za Niemcami), premiowane bezpośrednim awansem do mistrzostw Europy 2016.

 

UEFA.com, PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie