Wesela w Czeczenii tylko zgodnie z islamską tradycją. Nad ich przebiegiem będzie czuwał specjalnie powołany urząd

Świat
Wesela w Czeczenii tylko zgodnie z islamską tradycją. Nad ich przebiegiem będzie czuwał specjalnie powołany urząd
Polsat News 2

Ślub bez alkoholu, krojenia tortu i rzucania bukietem przez pannę młodą. Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, zaniepokojony coraz bardziej "europejskim charakterem" wesel jego rodaków, nakazał powrót do czeczeńskich wartości i obyczajów.

W tradycyjnym czeczeńskim weselu pan młody nie brał udziału. Obserwował je z daleka lub bawił się z rodziną i przyjaciółmi w innym miejscu. Z upływem czasu na weselach zaczęto odchodzić od tradycji i obyczajów.

 

- Zauważyliśmy, że na ślubach dochodzi do łamania reguł zachowania np. podczas tańca. Zaobserwowaliśmy też, że wiele kobiet nie nosi chusty na głowie, co jest sprzeczne z naszymi obyczajami. Widzimy, że ludzie zaczynają przejmować coraz więcej tradycji europejskich, jak np. rzucanie bukietu przez pannę młodą – mówi Madina Szagidajewa z Departamentu Kultury miasta Grozny.

 

Koniec z "europejskim zachowaniem"


Prezydent Czeczeni postanowił skończyć z tymi  ”obcymi zachowaniami”. Wprowadził zakaz tańca w europejskim stylu, zabronił strzelania w powietrze, co było formą wiwatowania. Właścielom restauracji, w których organizowane są wesela, nakazano pilnowania tradycji. Każdy, kto zauważy nieoprzyzwoite zachowanie, powinien niezwłocznie powiadomić policję.

 

- Musimy przestrzegać naszych tradycji. Koniecznie trzeba o nie dbać. Musimy być przykładem dla przyszłych pokoleń i musimy unikąć rozprzestrzenania się złych obyczajów – mówi Asłam Abdulajew z centralnego meczetu w Groznym.

 

Apel do producentów sukien ślubnych

 

Prezydent Kadyrow zwrócił się osobiście do producentów sukien ślubnych i zaapelował, by zaczęli handlować tradycyjnymi czeczeńskimi sukniami, które zakrywają dekolt, plecy, a nawet ręce panny młodej. Zdaniem przywódcy, również wygląd gości, budzi zastrzeżenia, bo wielu z nich ubiera się niezgodnie ze swoją  przynależnością narodową i religijną.

Kadyrow wskazał też, czego nie wolno na parkiecie. Nie wolno m.in. tańczyć bez pozwolenia prowadzącego wesele, a tańczącą kobietę i mężczyznę musi dzielić co najmniej odległość wyciągniętej ręki.

 

tass.ru

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie