268 ton sieci widm wyłowiono z Bałtyku

Polska
268 ton sieci widm wyłowiono z Bałtyku
WWF Polska

Tegoroczna akcja pozwoliła pozbyć się jedynie części problemu, gdyż według WWF Polska jedynie w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci. Akcja była największym na świecie projektem oczyszczania morza z sieci widm. Wzięło w niej udział 100 kutrów rybackich, które spędziły łącznie ponad 14 tysięcy godzin na morzu.

Sieci widma są poważnym problemem dla środowiska, one bowiem nadal łowią ryby. Jak pokazują badania naukowe, łowność pozostawionych w morzu sieci utrzymuje się w granicach od 20% - w pierwszych miesiącach od ich zagubienia - do 6% ich pierwotnej zdolności połowowej. Ten niekontrolowany przyłów ryb oraz innych organizmów, w tym ptaków i ssaków morskich, może wpływać negatywnie na żyjące w morzu populacje oraz stabilność ekosystemu.

 

Wyłowiony sprzęt został zutylizowany przez profesjonalną firmę, zajmującą się odpadami. W samych sieciach mogą znajdować się związki parafinowe, więc są traktowane jako odpady niebezpieczne. Zagubione sieci stanowią też niebezpieczeństwo dla nurków, którzy mogą zaplątać się w zalegające na dnie morza i na wrakach sieci.

 

Oprócz wyławiania sieci przez kutry, nurkowie oczyścili trzy wraki statków. To właśnie na zaczepach, jakimi są wraki, wiele sieci jest gubionych.

 

WWF Polska oczyszcza Bałtyk z zagubionych sieci rybackich od 2011 roku. Działania organizacji zostały już docenione przez polski rząd, Parlament Europejski i Komisję Europejską. WWF został też włączony w prace Komisji Helsińskiej (HELCOM) jako obserwator – w ramach opracowywania Morskiego Planu Działania w zakresie Odpadów Morskich.  Akcja jest postrzegana jako modelowe dla innych krajów i regionów świata.

 

- Planujemy rozszerzyć działania realizowane na terenie Polski również na inne kraje nadbatyckie, a w przyszłości może też i kraje pozaeuropejskie – mówi Marta Kalinowska z WWF Polska.

 

WWF Polska

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie