Wyciekła korespondencja wewnętrzna partii Nowoczesna. ABW ma zbadać sprawę

Polska
Wyciekła korespondencja wewnętrzna partii Nowoczesna. ABW ma zbadać sprawę
Polsat News

Maile dotyczące m.in. strategii i finansowania partii Ryszarda Petru pojawiły się w internecie rano. Linki do materiałów opublikował na Twitterze Zbigniew Stonoga, który pochwalił się publikacją również na Facebooku. - Przestrzegamy przed udostępnianiem informacji - ostrzega partia.

W sieci można było znaleźć zrzuty z ekranu m.in. korespondencji z kancelarią prawną i informacje dla kandydatów partii.

 

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz poinformowała, że w związku z włamaniem i nielegalnym opublikowaniem korespondencji „zostały podjęte kroki prawne, a członek sztabu wyborczego Nowoczesnej Rafał Szymczak, na którego skrzynkę pocztową włamano się, udał się w tej sprawie do  ABW”.

 

Rozpowszechnianie będzie przestępstwem

 

Stanowczo zareagował Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru.W specjalnym oświadczeniu napisał, że dostęp do skrzynki mailowej jednego z pracowników uzyskano bezprawnie, a jej zawartość objęta jest tajemnicą korespondencji.

 

„Informacje te nie były kierowane do nikogo z zewnątrz, a ich prawdziwość nie została zweryfikowana” – głosi oświadczenie.  

 

„Zwracamy się do wszystkich osób, które przestrzegają zasad praworządnego państwa, aby nie rozpowszechniały i nie wykorzystywały korespondencji w jakikolwiek sposób, z uwagi na fakt, iż została ona ujawniona i uzyskana w wyniku przestępstwa. Dalsze jej rozpowszechnianie i udostępnianie również będzie przestępstwem. W zaistniałej sytuacji jesteśmy zmuszeni uprzedzić, że wobec wszystkich, którzy naruszą powyższe, będziemy podejmować zdecydowane działania prawne” – przestrzega komitet wyborczy.

 

To nie pierwsza tego typu publikacja Stonogi. W czerwcu biznesmen opublikował w internecie ponad dwa tysiące stron akt śledztwa ws. afery podsłuchowej, m.in zeznania podejrzanych, dane osobowe i adresy ważnych osób w państwie, a także podejrzanych w aferze kelnerów. Skutkiem była rekonstrukcji rządu.

 

PAP

pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze