Holendrzy nie zagrają na Euro 2016. Wielka przegrana trzeciej drużyny mistrzostw świata

Sport
Holendrzy nie zagrają na Euro 2016. Wielka przegrana trzeciej drużyny mistrzostw świata
PAP

"Pomarańczowi" spisywali się fatalnie od początku eliminacji w grupie A, na koniec ulegli u siebie Czechom 2:3. Z awansu cieszyli się Chorwaci i Turcy.

Holendrzy, którzy w dziesięciu meczach grupowych ponieśli aż pięć porażek, zajęli dopiero czwarte miejsce, za Czechami, Islandią (oba zespoły już wcześniej były pewne awansu) i Turcją. "Pomarańczowi" wyprzedzili tylko Kazachstan i Łotwę.

  

Ich brak w mistrzostwach Europy, na dodatek z udziałem aż 24 drużyn, to jedna z największych sensacji w światowym sporcie w ostatnich latach. We wtorkowy wieczór Holendrzy - żeby zagrać w barażach - musieli pokonać w Amsterdamie Czechów i liczyć na porażkę Turcji u siebie z Islandią. Jak się okazało, nawet sami sobie nie potrafili pomóc. Przegrali 2:3, choć Czesi od 43. grali w dziesiątkę (czerwona kartka Marka Suchego).

 

Wynik mógł być jeszcze gorszy, ponieważ goście prowadzili w 66. minucie już 3:0. Jedno z trafień dla Czechów zaliczył... Robin van Persie samobójczym strzałem głową, choć nie był naciskany przez żadnego rywala. Bramki dla gospodarzy padły dopiero w 70. i 83. minucie, po strzałach Klaasa-Jana Huntelaara i właśnie van Persiego.

 

W mieście Konya Turcy pokonali Islandię 1:0 po golu Selcuka Inana w 89. minucie. Podopieczni Fatiha Terima już przed meczem byli pewni trzeciej lokaty w grupie, ale dzięki porażce Łotwy u siebie z Kazachstanem 0:1 okazało się, że Turcja ma najlepszy bilans spośród wszystkich zespołów z trzecich miejsc eliminacji ME 2016, co oznacza bezpośredni awans na turniej do Francji.

 

Porażka Łotyszy zepchnęła ten zespół na ostatnie miejsce w grupie A, dzięki czemu Turkom do bilansu porównawczego z innymi grupami nie liczyły się dwa potknięcia w eliminacjach z Łotwą (remisy po 1:1).

 

Spadki i awanse 

 

Ciekawie było także w innych wtorkowych meczach. W grupie H Włochy wygrały w Rzymie z Norwegią 2:1. Piłkarze z Italii już wcześniej byli pewni awansu, ale ten wynik sprawił, że Norwegia spadła na trzecie miejsce i musi szukać swojej szansy w listopadowych barażach. Na drugą pozycję, premiowaną bezpośrednią kwalifikacją na Euro 2016, awansowała Chorwacja (wyjazdowa wygrana 1:0 z Maltą).

 

Ostatnie rozstrzygnięcia zapadły także w grupie B. Tam awans wywalczyły już wcześniej Belgia i Walia, ale wtorkowe wyniki sprawiły, że dzięki trzeciemu miejscu grę w barażach zapewniła sobie Bośnia i Hercegowina, która pokonała na wyjeździe Cypr 3:2.

 

Wtorkowe mecze zakończyły rywalizację w grupach eliminacyjnych. Z każdej z dziewięciu grup bezpośredni awans uzyskały po dwie najlepsze drużyny. W ten sposób bilety do Francji zapewniły sobie Polska (druga w grupie D), Niemcy, Albania, Rumunia, Belgia, Walia, Islandia, Anglia, Austria, Portugalia, Irlandia Północna, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy, Czechy, Rosja, Słowacja i Chorwacja.

 

Wspomniana Turcja wywalczyła awans dzięki najlepszemu bilansowi spośród drużyn z trzecich miejsc. Francja, jako gospodarz, miała automatycznie zapewniony udział w turnieju finałowym. Pozostałe cztery drużyny zostaną wyłonione w dwumeczach barażowych. Zagrają w nich: Irlandia, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Słowenia, Węgry, Szwecja, Norwegia i Dania. Losowanie par odbędzie się 18 października, a spotkania (mecz i rewanż) zostaną rozegrane między 12 i 17 listopada.

 

Uczestnicy Euro 2016:

gospodarz: Francja

awans z kwalifikacji: Polska, Chorwacja, Turcja, Słowacja, Rosja, Niemcy, Albania, Rumunia, Włochy, Belgia, Walia, Islandia, Czechy, Anglia, Austria, Portugalia, Irlandia Północna, Hiszpania, Szwajcaria

 

Polsat Sport

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie