Dzień Nauczyciela dniem demonstracji nauczycieli

Polska
Dzień Nauczyciela dniem demonstracji nauczycieli
Polsat News

Dzień Edukacji Narodowej jest dziś okazją do nauczycielskiego protestu. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja NSZZ "Solidarność" będą wspólnie przed Kancelarią Premiera domagać się poprawy warunków pracy i 10 proc. podwyżki dla nauczycieli. Rano w Polsat News wiceminister edukacji Urszula Augustyn tłumaczyła, że nauczycielskie pensje już znacząco wzrosły.

Związkowcy szacują, że demonstrować będzie ponad 20 tys. pracowników oświaty. To pierwsza demonstracja zorganizowana wspólnie przez te dwa związki. Jej początek zapowiedziano na godzinę 13.00.

 

Wcześniej premier Ewa Kopacz i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska wręczą pracownikom oświaty odznaczenia państwowe. Nauczyciele otrzymają też Medale Komisji Edukacji Narodowej, będące najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji. Tradycyjnie wręczane będą także dyplomy nadania wybranym nauczycielom - mistrzom w zawodzie - honorowego tytułu profesora oświaty. Tytuły te nadawane są tylko raz w roku, właśnie w Dniu Edukacji Narodowej.

 

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała też, że wyjdzie  do uczestników protestu.  Pytana co odpowie związkowcom zaznaczyła, że może im powiedzieć tylko to, co już mówiła wcześniej.  -Pieniędzy na podwyżki w 2016 r. nie ma. Były podwyżki przez kilka kolejnych wcześniejszych lat. Już wtedy była mowa o tym, że po podwyżkach dla nauczycieli, będą podwyżki dla szkolnictwa wyższego - zaznaczyła minister. -Gdyby się jakieś pieniądze znalazły, a mam nadzieję, że kiedyś w budżecie państwa pieniądze się znajdą, to oczywiście minister edukacji o podwyżki powinien walczyć. Jednak bez zmiany systemu wynagradzania, dołożenie każdemu nauczycielowi po 10 proc. do pensji, jakości pracy w szkole nie zmieni - dodała.

 

Pedagogów jest w Polsce ponad 670 tys., ponad 82 proc. z nich to kobiety. Średnia wieku polskiej nauczycielki to prawie 43 lata. W przypadku mężczyzn pracujących w tym zawodzie to nieco ponad 44 lata.

 

Połowa z pedagogów - 335,5 tys. - osiągnęła najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli nauczyciela dyplomowanego. Nauczycieli mianowanych jest 174,4 tys., kontraktowych - 104,7 tys. Najmniej jest stażystów, czyli rozpoczynających pracę w zawodzie -  55,8 tys.

 

PAP, inf. własna

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie