Łukaszenka po raz 5. prezydentem Białorusi. Rządzi nieprzerwanie od 1994 roku

Świat
Łukaszenka po raz 5. prezydentem Białorusi. Rządzi nieprzerwanie od 1994 roku
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Alaksandr Łukaszenka zdobył 83,49 proc. głosów i nadal będzie sprawował najwyższy urząd w państwie - podała w poniedziałek rano Centralna Komisja Wyborcza w Mińsku. Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 86,75 proc.

Na drugim miejscu - z zaledwie 4,42 proc. głosów - znalazła się przedstawicielka umiarkowanej opozycji, działaczka kampanii "Mów Prawdę!" Tacciana Karatkiewicz. Trzeci był szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz, na którego głosowało 3,32 proc. wyborców, a czwarty - lider Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaj Ułachowicz z 1,67 proc. głosów.

 

Głównym dniem głosowania była niedziela. Wcześniej przez 5 dni trwało głosowanie przedterminowe.

 

Wstępne wyniki głosowania podała w Mińsku szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

 

Alaksandr Łukaszenka sprawuje urząd prezydenta Białorusi od 1994 roku. Będzie to jego piąta kadencja. W poprzednich wyborach, w 2010 roku, otrzymał prawie 80 proc. głosów.


Oddając głos w wyborach prezydent oświadczył, że jest gotów na wszelkie przemiany i reformy. Zapewnił też, że jeśli Zachód chce poprawy stosunków z Białorusią, nikt nie może w tym przeszkodzić. Według nieoficjalnych informacji, Unia Europejska przygotowuje zawieszenie sankcji wobec Białorusi w odpowiedzi na uwolnienie przez prezydenta Łukaszenkę sześciu więźniów politycznych. Ostateczna decyzja zapadnie po ocenie tych wyborów.

 

PAP

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze