Najszczuplejsi w Europie są Włosi

Świat
Najszczuplejsi w Europie są Włosi
Flickr/jeffreyw/CC BY 2.0
Pasta italiana

Włoski związek rolników Coldiretti przeanalizował dane europejskich urzędów statystycznych, aby bezspornie ustalić, że Włosi są najszczuplejsi w Europie, a zawdzięczają to diecie - pizzy i makaronom.

Włoski związek rolników Coldiretti przeanalizował dane europejskich urzędów statystycznych. Z jego opublikowanego właśnie raportu wynika, że  z otyłością boryka się co 10 mieszkaniec Italii. Według raportu, jest to najniższy odsetek otyłych spośród krajów Starego Kontynentu.

 

Włoscy rolnicy sądzą, że za tak dobry wynik odpowiada dobroczynna dieta śródziemnomorska. Jej podstawowe składniki to warzywa, owoce, oliwa, ale także makaron i tradycyjny kieliszkek wina, wypijany - co ważne - do posiłku. To dzięki takiej diecie Włosi mają szczycić się najmniejszą w Unii Europejskiej liczbą mieszkańców powyżej 15 roku życia, którzy mają nadwagę, bądź zmagają się z problemem otyłości. W tej kategorii Włosi wyprzedzili Szwedów, wśród których odsetek otyłych wyniósł 12 proc.

 

Kolejne miejsca w zestawieniu zajęli Austriacy, Duńczycy i Francuzi. Na dole rankingu znaleźli się Brytyjczycy - aż jedna czwarta zmaga się z otyłością. Polacy znajdują się raczej w dolnej części zestawienia - bliżej Brytyjczyków.

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie