Ratownicy GOPR dostali 8 nowoczesnych samochodów terenowych

Polska
Ratownicy GOPR dostali 8 nowoczesnych samochodów terenowych
Polsat News
Ratownicy GOPR dostali 8 nowoczesnych samochodów terenowych.

Do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego trafiło 8 nowych samochodów. Mercedesy są wyposażone w pakiet off-road i dziewięciobiegową przekładnię.

Dyrektor sprzedaży Mercedes-Benz Polska Paweł Mieszkowski podkreślał dumę z możliwości przyczynienia się do pomocy drugiemu człowiekowi. - Za każdym razem, kiedy GOPR ratuje życie, pomagają mu w tym samochody. My w tym współuczestniczymy, więc jest to dla nas nobilitujące - powiedział Mieszkowski.

 

Ratownikom pomaga też stworzona wspólnie z siecią Plus GSM aplikacja "Ratunek", która lokalizuje turystów wzywających pomocy i przesyła informacje o ich położeniu ratownikom GOPR.

 

- Aplikacja jest dla nas bardzo istotna. Lokalizacja osoby poszkodowanej jest priorytetem, bo wiemy, gdzie i jak najszybciej dojechać - powiedział Michał Słaboj, ratownik GOPR.

 

Aplikacja, która dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android, umożliwia wezwanie pomocy poprzez kontakt telefoniczny ze służbami ratowniczymi działającymi w Polsce w regionach górskich oraz nad wodą: GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy: w górach 601 100 300 lub nad wodą - 601 100 100. Użytkownik łączy się z właściwą dla danego obszaru służbą ratowniczą. Podczas rozmowy aplikacja automatycznie wysyła do centrali służby ratowniczej informację SMS z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej. Połączenie z ratownikiem dyżurnym jest warunkiem wysłania pomocy w razie wypadku.

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie