Piechociński: polityka coraz bardziej jest kobietą

Polska
Piechociński: polityka coraz bardziej jest kobietą
Polsat News

PSL, wzorem innych partii, stawia w tych wyborach parlamentarnych na kobiety. Ich postulaty, to m.in. zero VAT na artykuły dziecięce, emerytura dla kobiet po 40 latach pracy, darmowe leki dla ludzi starszych i dzienne domy seniora w każdej gminie.

PSL stawia na kobiety. Partia zaprezentowała w sobotę deklarację kandydatek w wyborach parlamentarnych. Prezes ludowców Janusz Piechociński zapewniał, że propozycje kandydatek PSL w wyborach parlamentarnych, to nie tylko obietnice. Hasła programu kobiet kandydujących z list ludowców, to: państwo przyjazne rodzicielstwu, aktywna kobieta, instytucje wspierające rodzinę, zrównanie praw kobiet i mężczyzn oraz wsparcie dla seniorów.

 

- To nie są tylko postulaty wyborcze. To musi być zadanie, które (...) dla nowoczesnej Polski razem starannie zrobimy. Nie w konflikcie pokoleń, nie w konflikcie płci, ale razem w solidarnym działaniu - zaznaczył Janusz Piechociński. Dodał, że chce, aby w najstarszym, 120-letnim ruchu ludowym po kończącej się trzyletniej kadencji prezesa "kobiety odnalazły w tym tradycyjnym środowisku swoją rangę i swoje miejsce".

 

Kandydatki PSL mają propozycje, które w zamierzeniu mają poprawić warunki, w któych funkcjonują rodziny. Wiceprezes PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że jeśli kandydatki ugrupowania dostaną się do parlamentu, to ich propozycje będą realizowane w pierwszej kolejności.

 

Zero proc. podatku VAT na artykuły dziecięce, darmowe podręczniki w szkołach, obiady dla każdego dziecka, a także wsparcie zatrudnienia kobiet w okresie macierzyństwa przedstawiła aktorka i kandydatka PSL Dorota Stalińska. Posłanka PSL Krystyna Ozga chce wspierać aktywność kobiet, m.in. za pośrednictwem dotacji na aktywizację oraz szerszego otwarcia szkół mundurowych. Podsekretarz stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn przedstawiła propozycje dotyczące instytucji wspierających rodziny - chodzi zwłaszcza o łatwiejszy dostęp do żłobków: żłobki za złotówkę, żłobki na uczelniach wyższych i w zakładach pracy. Podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Katarzyna Kępka chce z kolei zrównania praw kobiet i mężczyzn. Zastępczyni kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska zaproponowała tymczasem bezpłatne lekarstwa dla seniorów oraz uważa, że w gminach powinny funkcjonować dzienne domy seniora. 

 

PAP

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie