Atak terrorystyczny w Ankarze. Zginęło 86 osób

Świat
Atak terrorystyczny w Ankarze. Zginęło 86 osób
AP

Krwawy atak terrorystyczny przed dworcem kolejowym w stolicy Turcji Ankarze. W dwóch eksplozjach zginęło co najmniej 86 osób, a 186 zostało rannych - poinformowało tureckie ministerstwo zdrowia. W miejscu zdarzenia miała się odbywać pokojowa demonstracja przeciwników działań państwa tureckiego wobec Kurdów.

Rząd w Ankarze potwierdził, że zamach był atakiem terrorystycznym. Wysoki przedstawiciel sił bezpieczeństwa powiedział agencji Reutera, że sprawcą wybuchów był zamachowiec-samobójca. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Poszkodowani, których jest co najmniej 186, zostali przewiezieni do szpitali. Wielu rannych odniosło poważne obrażenia. Liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.


Prezydent Tayyip Erdogan zaapelował do obywateli o "solidarność i determinację jako najbardziej wymowną odpowiedź na terror". Podkreślił, że osoby odpowiedzialne za ataki, chciały doprowadzić do podziałów wśród obywateli i grup społecznych.


Według prokurdyjskiej opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) celem zamachu byli członkowie tego ugrupowania. - Tuż przed rozpoczęciem marszu dwie bomby wybuchły wśród uczestników. Dlatego zrozumiałe jest, że głównym celem ataków było HDP - napisała lewicowa partia w oświadczeniu.

 


Źródło: PAP, Reuters

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie