Pokojowa Nagroda Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu

Świat
Pokojowa Nagroda Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu
PAP/EPA/TUNISIAN PRESIDENCY PRESS SERVICE
Prezydent Tunezji Beji Caid Essebsi i Prezes Konfederacji Przemysłu Wided Bouchamaoui

"Za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku". To uzasadnienie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymał ją Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego.

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

 

Inicjatywa  powstała w lecie 2013 roku, kiedy proces demokratyzacji w Tunezji był zagrożony przez liczne zabójstwa polityczne i protesty społeczne. Kwartet zaproponował alternatywny, pokojowy proces w momencie, gdy kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej. Pomógł Tunezyjczykom ustanowić konstytucyjny system rządzenia, gwarantując podstawowe prawa wszystkim obywatelom bez względu na płeć, przekonania polityczne czy wyznanie.

 

- Ten wybór to duże zaskoczenie - przyznała w Polsat News 2 Aleksandra Zielińska z Amnesty International. Kwartet nie był wymieniany w mediach w czołówce najpopularniejszych kandydatów . W 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 205 osób oraz 68 organizacji. Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo. Jest warta 972 tys. dolarów.

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze