NBP: banki podnoszą opłaty

Biznes
NBP: banki podnoszą opłaty
ARC
Banki podnoszą opłaty i prowizje

Średnia miesięczna opłata za prowadzenie rachunku bankowego wzrosła od stycznia do lipca tego roku o 24 procent, wynika z raportu ogłoszonego przez NBP.

Jeszcze większe podwyżki wprowadziły banki za korzystanie z kart debetowych. Opłaty takie wzrosły przez pół roku średnio o 38 procent.


Coraz wyższe są też opłaty i prowizje od usług bankowych. Opłata za przelew zlecany w oddziale wzrosła w pierwszym półroczu o 4 procent. Zdrożały także przelewy telefoniczne – o 6 procent.

 

Banki nie manipulowały natomiast w pierwszym półroczu cenami usług zlecanych przez internet.

 

Dane te pochodzą z najnowszego wydania cyklicznego raportu sporządzanego przez Narodowy Bank Polski. Bank centralny analizuje cenniki 18 banków, jest to próba reprezentatywna dla całego systemu.

 

Autorzy raportu wnioskują, że w systemie bankowym widoczne są dwie tendencje. Po pierwsze – banki usiłują zrekompensować sobie spadek wpływów związany z wymuszoną obniżką opłaty interchange i niskimi stopami procentowymi. Po drugie – banki usiłują przenieść jak najwięcej czynności do internetu. Może to być zapowiedź likwidacji części oddziałów, które są kosztowne dla banków.

 

Źródło: NBP

an
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie