Władze Liverpoolu sprzedają domy za 1 funta

Świat
Władze Liverpoolu sprzedają domy za 1 funta
Flickr.com

Już prawie 3 tysiące osób ubiega się o zakup opuszczonych domów w dzielnicy Picton w Liverpoolu. Szczególnie zachęcająca jest cena posesji w wysokości jednego funta. Na sprzedaż wystawiono ponad 150 lokali.

Sprzedaż domów jest częścią programu zapoczątkowanego w 2013 roku przez burmistrz Liverpoolu Joe Anderson. Jej zdaniem program pomoże rozwiązać problemy, z jakimi boryka się Liverpool. Miasto nie ma pieniędzy na odnowienie opuszczonych mieszkań, przez co część dzielnic pozostaje zaniedbana. Oddanie ich do użytku mieszkańcom umożliwi ich odrestaurowanie, a miasto nie poniesie kosztów tych remontów. Dzięki programowi potrzebujący - zwłaszcza ludzie młodzi - będą mogli kupić swój pierwszy dom. Taki zakup na wolnym rynku byłby dla nich o wiele trudniejszy.


Aby ubiegać się o kupno domu za jednego funta, należy spełniać warunki postawione przez władze miasta. Najważniejszy z nich to obowiązek przywrócenia lokalu do użytku. Kupujący muszą mieszkać i pracować w Liverpoolu, a dom, który chcą kupić od miasta musi być ich pierwszym domem. Pierwszeństwo mają rodziny z dziećmi.


W programie pilotażowym obejmującym domy w Granby Four Streets i Arnside Road miesato sprzedało już 20 posesji. Chętnych na kupno było tak dużo, że władze musiały odrzucić 250 podań.


Domy stoją przy ulicach: Garrick Street, Bird Street, Richardson Street i Webster Road. Ich renowacja może być kosztowna, bo część z nich opuszczonych jest nawet od 15 lat.


liverpool.gov.uk

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie